Magyar Opera

Gyorshívó és további javítások (b2039)

A mostani előzetes számos gyorshívóval kapcsolatos bugot és összeomlást javít, valamint a tartalomblokkoló szinkronizációval kapcsolatos hibák is javításra kerültek.

A korábbi előzetesben megváltozott a gyorshívóképek megjelenítése a könnyebb és gyorsabb felismerhetőség érdekében. Ha szeretnél bővebben belemerülni a témába, akkor elolvashatod a kapcsolatos írásokat angolul a dev.opera.com-on.

Ez az előzetes nem tartalmaz semmilyen változtatást a a képek generálásával kapcsolatban, csak bugfixeket.

Ismert hibák:

  • Összeomlás indításkor bizonyos felhasználóknál.
  • Összeomlás telepítéskor bizonyos felhasználóknál.
  • Fraud protection nem működik megfelelően
  • Frissítések keresése bejegyzés hiányzik a Mac buildekben
  • Az egyedi keresők összekavarodhatnak frissítés után
  • Lecsípett dialógusok Linux/FreeBSD alatt
  • Néhány gyorshívó elem másodpercenként frissül ha 11.10-2020 és 11.10-2025 között frissítettünk: A stabil változatokra nincs hatással, tehát nem lesz rá javítás. Vagy kigyomláljuk a speeddial.ini-ből a Refresh sorokat, vagy töröljük az egészet és csinálunk újat.

  • Változások listája (Core):

  • CORE-37160 (Összeomlás, mikor egy kiegészítőnek HTTP Auth-ra volt szüksége újraindítás után)
  • CORE-34650 (Memóriaszivárgás, hiányzó deallocate() hívás miatt a scriptelhető objektumokon)
  • CORE-37136 (Enable Cookies DNS Check alapértelmezetten be volt kapcsolva, pedig nem lett volna szabad)
  • CORE-37060 (Jelszó törlésekor összeomlás)
  • CORE-36823 (100% CPU használat a developers.whatwg.org-on)
  • CORE-36808 (Összeomlás a developers.whatwg.org-on)
  • CORE-36805 ("work offline" és "application cache" összeakadt)
  • CORE-36243 (IFRAME scrolling=no paraméterrel ütközött ha a szülőelemet egérgörgő/billentyűzet segítségével görgettük)
  • CORE-34738 (Néhány oldal villogott beépülők töltődésekor)
  • CORE-27392 (Ablakos beépülők pozíciója nem frissült mikor overflow-os konténerbe helyeztük)
  • CORE-36871 (További Application cache javítások)
  • Tovább...

    Opera bejelentések az SXSW-n

    Mint azt a mai Opera hírből megtudhatjuk, a cég komolyan képviselteti magát a ma kezdődő, március 11. és 20. között megrendezésre kerülő SXSW, azaz South by South-West rendezvényen, a texasi Austinban.

    Ez egy igen jelentős üzleti kiállítás, ami elsősorban a szórakoztatóiparra épít, azon belül is a zenére, filmekre, valamint az interaktív tartalmakra. Egy böngészőgyártó nyilván az utóbbi ponton lép be a képbe: az internet igencsak kimeríti az interaktív média fogalmát.

    Ha már kivonulnak, nem üres kézzel érkeznek, hanem viszik a szokásos arzenált, azaz a legfrissebb fejlesztéseket. Így a látogatók kipróbálhatják többek közt a legújabb Opera Minit (a 6-ost), illetve Mobile-t (a 11-est), valamint ezek táblagépekre optimalizált verzióit is.

    Egy ilyen esemény jó alkalom a megfelelő üzleti körök figyelmének felhívására, nem véletlen, hogy néhány fontos bejelentéssel is készülnek. Itt mutatkozik be például a szélesebb közönségnek a Dragonfly 1.0 bétája: aki a kísérleti ágat állította be magának, az már most is azt használhatja (egyébként meg naponta csiszolgatják), mint azt a neve is mutatja:

    Verziószám: 3812:4488aa7a852d, stp-1-experimental, Opera Dragonfly 1.0 Beta 1 (SXSW)

    Másik, minket is érintő újdonság az Opera 11.10, alias Barracuda béta verziója lesz, CSS3 Column, WOFF támogatásal, illetve a Google-féle képformátum, a WebP sem akadály a számára. Ez utóbbit én nem találtam meg a publikus Presto 2.8 listában, ami a 115-ös Core Milestone-ig bezárólag tartalmazza az újdonságokat (ez a verzió kapott helyet az utóbbi néhány előzetesben is), ami arra enged következtetni, hogy újabb verziószám-ugrás várható a bétában.

    Frissítés! Megjelent a Twitteren egy hivatalos Opera bejegyzés, ami szerint jövő szerdán (március 16-án) érkezik a 11.10 bétája. Hosszú hétvégéjük lesz a fejlesztőknek...

    Egyelőre ennyi a hír, a lényeg: Opera 11.10 béta - hamarosan. Megelőzendő a szokásos "jajj miért ilyen hamar" sirámokat: a béta az csak egy béta, és nem végleges, szóval bármi legyen is a Gyorshívó aktuális státusza - amire szintén nem következtethetünk az előzetesekből -, az változhat a végső kiadásig...

    Heurisztikus gyorshívó előnézeti képek (b2033)

    Rögtön a dolog technikai részére térnék. A mai elozetes fő változása a gyorshívó elonőzeti képeit érintette.

    Ezelőtt a gyorshívó az egész oldalról generált egy előnézeti képet az oldal aspektus arányának megfelelően. Mostantól megpróbálja kitalálni, hogy melyek az oldal fontos részei. Ez egyelőre nem igazán megy neki, de a remény hal meg utoljára. A Magyar Opera blogon például egy nagy csúnya kocka Blog.hu ikont csinál. A Desktop Team-en jobb lett, mint volt.

    A dolog pozitívuma, hogy most már ha egy weboldal támogatja a "minimized" view mode specifikációt, akkor meghatározható, milyen kép legyen az Opera gyorshívójában. Ez lehet akár dinamikusan frissülő tartalom és lehet statikus kép is, aminek legalább 114*114 pixelesnek kell lennie.
    <link rel="image_src" type="image/jpeg" href="thumbnail.jpg">

    A weboldalak mostantól a Preview-refresh HTTP header használatával azt is definiálhatjuk, milyen gyakran frissüljön a gyorshívó képe. Íme:

    <meta http-equiv="preview-refresh" content="10">

    Ismert hibák:

    • A korábbi elozetesek összes ismert hibája, mínusz változások listája.

    Fobb változások listája:

    • Beépülő-telepítő varázsló: A beépülők (például Flash) könnyebb telepítése.
    Az oldalak újratölthetik a gyorshívót a következő két megoldással:

    • HTTP header: Preview-refresh: seconds
    • HTML code: <meta http-equiv="preview-refresh" content="seconds">

    A gyorshívó előnézeti kép mostantól a következő kritériumok alapján határozódik meg (fontossági sorrendben):

    1. HTTP fejléc küldése, amely azt mondja a szervernek, ez egy Speed Dial kérés
    2. Nagy ikonok detektálása - <link rel=icon,apple-touch-icon ...> - és ezek megjelenítése az előnézeti kép helyett
    3. Az oldal fontos részének keresése, mint (logo.png), és az előnézeti kép erre a részletre fókuszálva generálódik.
    4. CSS alkalmazása view-mode: minimized az előnézeti kép generálásakor
    Tovább...

    Az Opera Mail hamarosan hazatér

    Jó hírek érkeztek az Opera háza tájáról. Bizonyára sokan nem ismerik, de az Opera régóta nyújt saját levelező szolgáltatást, ami Opera Mail néven fut. Meglehetősen egyszerű levelezőről van szó, ami évek óta szinte változatlan formában létezik (már amennyire ismerem).

    Jellemző (a korára is), hogy egész eddig különféle külső szolgáltatók szolgáltatták a technikai hátteret, legutóbb például az IBM, ami az Outblaze nevű cég felvásárlása révén jutott hozzá. A hasonló üzleti konstrukciókkal az a baj, hogy nincs teljes körű beleszólása az Operának a működtetésbe, és a projekt prioritása is nagyon alacsony az üzemeltető számára.

    Nemsokára azonban "hazatér" az Opera Mail, működtetését ugyanis átveszi az Opera Software Ausztrália, ismertebb - leánykori - nevén a FastMail.FM, amit az Opera még tavaly április végén vásárolt fel.

    Remélhetőleg a szolgáltatás minőségére is pozitív hatással lesz a váltás. Természetesen az eddigi felhasználóknak nem kell aggódniuk, remélhetőleg rövid, és fájdalommentes átmeneti időszak után leveleik átkerülnek az új rendszerbe - én azért gondoskodnék valamiféle biztonsági mentésről. A felhasználói név és jelszó nem változik, mint ahogy a szolgáltatás is független marad a FastMail-től.

    Az eddigiek - Opera Mail és FastMail - mellett az Opera nemsokára egy harmadik levelező szolgáltatást is útjára bocsát, amiről szinte semmit nem tudni azon túl, hogy a jelenlegi My Opera felhasználói fiókokkal lehet majd használni, és még nincsen kész, szóval türelem. Személy szerint örülnék egy ingyenes és modern levelező szolgáltatásnak (nagy tárhely), ami ráadásul kihasználná a böngésző M2 levelezőjével való szoros integrálhatóságot, lehetőleg az egyszerű IMAP protokollon túlmenően.

    Itt az Opera mobilos alkalmazásboltja! - frissítve

    A mai napon hivatalosan is elérhetővé vált az Opera által üzemeltetett mobilos alkalmazásbolt. Aki figyelemmel követte a mobilos böngészőket, az már találkozhatott vele, ugyanis az alapértelmezett telepítés során az egyik Gyorshívó bejegyzés erre az oldalra mutatott.

    Az oldal létrehozását és jövőbeni üzemeltetését az Appia nevű céggel való stratégiai partnerség teszi lehetővé. A cég Motricityből kiválva, PocketGear néven indult el 2008 júniusában. Mostani nevét idén februárban vette fel, hogy jobban tükrözze a cég filozófiáját... Nem egy alkalmazásboltról van ugyanis szó, hanem azok összességéről. A lényeg a jól kidolgozott háttér, amire az olyan cégek, mint az Opera (vagy éppen a Samsung a Widget boltjával) egy saját boltot gründolhatnak.

    A már ismert boltokkal szemben - mint amilyen az Apple-féle App Store vagy az Android Market - az Appia-boltok lényege a platform és márkafüggetlenség. Az Appia kínálatában jelenleg mintegy 140 ezer fizetős és ingyenes alkalmazás érhető el.

    Az Opera ezzel egyidőben elérhetővé tett egy kiadói portált is, ahova ki-ki feltöltheti saját fejlesztését, cserébe a nettó bevételek 70%-át kapja. Az Opera jelenleg kedvező helyzetben van, hiszen a világ legnépszerűbb mobilos böngészőjéről van szó, így komoly felhasználói bázis érheti el egyszerűen az alkalmazásboltot.

    A cég közleménye szerint a tesztüzem is sok érdeklődőt vonzott: csak februárban 15 millió letöltést regisztráltak 200 országból. Ezekkel a számokkal a hátuk mögött már most is Top10-es alkalmazásboltnak számítanak. Természetesen a bolt nem csak Opera böngészőből érhető el, összhangban az Opera egységes web szemléletével.

    Tovább...
    süti beállítások módosítása