Magyar Opera

Böngészők biztonsága 2008-ban

Az online biztonsággal foglalkozó Secunia most adta ki a 2008-as jelentését, amelyben többek között a böngészők biztonsági hibáit is tárgyalja. A jelentésbe ezúttal csak egy összefoglaló került, amelyből kiderül, melyik böngészőnek hány biztonsági hibát kellett javítania az elmúlt évben.

Meglepő módon a listát ezúttal toronymagasan a Firefox vezeti, nem kevesebb mint 115 biztonsági hibával, ami több, mint a többi böngésző hibái összesen. A legbiztonságosabb böngésző az Opera volt, 30 hibával, második az Internet Explorer alig lemaradva 31 hibával, és a Safari 32-vel.

A böngészők biztonsági hibáinak eloszlása 2008-ban

Érdekességképpen, a böngészők kiegészítői között az Opera Widgetekben egyetlen hibát sem találtak, a Firefox kiterjesztésekben mindössze egyet, viszont az Internet Explorerhez kapcsolódó, biztonsági szempontból nem túl hatékony ActiveX-hez már 366-ot (!). Így már egészen másképp fest az IE biztonsági mutatója. A Java (54), a Flash (19) és a Quicktime (30) sem úszta meg az évet biztonsági hibák nélkül.

A fentiekből jól látszik, hogy senki sincs biztonságban, bármilyen böngészőt is használ, de a legbiztonságosabb továbbra is az Opera volt a böngészők között. Ugyancsak nagyon fontos, hogy mindig a böngésződ legújabb verzióját használd, ugyanis az esetek túlnyomó részében a már publikált és az új verziókban javított hibákat szokták kihasználni a nem frissített böngészőkben. Ha most valaki például egy egy évvel ezelőtti Firefox-szal böngészik, annak több mint 100 nyitott biztonsági rése van, amelyeken keresztül trójaik, vírusok vagy kémprogramok kerülhetnek a gépére a tudomása nélkül.

0. nap: Telepítés, beállítások importálása

A 0. napon mi mással is kezdenénk a tanfolyamunkat, mint hogy letöltjük és telepítjük az Operát, majd megpróbáljuk a legtöbb adatot áthozni más böngészőből, levelezőből.

Opera letöltése

A legfrissebb verziójú Operát ingyenesen letöltheted az Opera oldaláról. A letöltési oldal azonosítja a számítógépeden használt operációs rendszert (kivéve a különböző Linux disztribúciókat) és annak megfelelőt ajánl letöltésre.

Opera letöltése és telepítése Windowsra

Windowsra két csomag közül választhatsz. Van egy csak angol nyelvet tartalmazó (English (US)), kürölbelül 5,4 MB-os fájl és van egy 7,2 MB-os, nemzetközi (International) csomag, amiben benne van a magyar nyelv támogatása is. A kisebb, csak angol nyelvet tartalmazó csomaghoz külön tölthetünk le és állíthatunk be magyar nyelvi fájt, de én inkább a nemzetközi verziót szoktam használni, mert nem kell a nyelvi fájlok letöltésével és beállításával bajlódni, ráadásul ekkor már a telepítő is magyar nyelvű. Az alábbiakban is ennek a verziónak a telepítője lesz ismertetve.

Ha letöltöttük a .exe végződésű fájlt, indítsuk el a telepítőt dupla bal kattintással. Aki már telepített programot Windowsra, az semmilyen meglepetéssel nem fog találkozni, de a rend kedvéért álljon itt a telepítés lépései képekben.

Ha magyar nyelvű a Windowsunk, akkor automatikusan a magyar nyelvet ajánlja fel, amit csak el kell fogadni. Angol nyelvű Windows esetén a listából ki kell választanunk a magyar nyelvet.

Opera telepítés

Egy kis gondolkodás után már meg is kezdhetjük az utunkat a szokásos Windowsos telepítőben, ha a Tovább gombra kattintunk.

Tovább...

Fingertouch - „ujjdonság” az Operától

Nagy ujjakhoz nagy gombokat!

Néhány éve még elképzelhetetlen volt, hogy szinte a teljes internetet élvezhessük a mobiltelefonunkon, vagy más hordozható eszközünkön. Nem kis részben az Opera Mobile-nak és a Mininek köszönhetően ez a vélekedés mára jelentősen megváltozott. Ugyanakkor lehetett bármily komoly a fejlődés, nem terjedt ki a mobil eszközök alapvető vonásaira.

Ma már egyáltalán nem szokatlan a QVGA felbontású kijelző, ennél jobbat is kaphatunk a pénzünkért, de ez még mindig nem veheti fel a versenyt az 1280x1024 képpontnál kezdődő PC-s monitorokkal. Az adatbevitelhez, irányításhoz sem áll rendelkezésünkre multimédiás billentyűzet, vagy éppen sok gombos egér.

Az adatbevitel sem akadály

Nem véletlen tehát, hogy a két részegység egyre inkább összeforr, hódítanak az érintőképernyős kütyük. Ez még mindig nem tökéletes, főleg ha ezekhez az ujjbegyünket szeretnénk használni.

Több komoly probléma is felmerülhet, ha netezésre adjuk a fejünket. Ha lenyomunk egy gombot, az egyértelmű, ha kattintunk, az egyértelmű, de ha megbökjük a kijelzőt, akkor visszajelzés hiányában nem lehetünk biztosak abban, hogy a szoftver is vette az adást. Ráadásul a felbontás egyre nő, az ujjunk mérete viszont állandó marad. Emiatt két választásunk van, vagy nagyon belenagyítunk az oldalba (de akkor minek a sok pixel), vagy szinte a körmünkkel ügyeskedünk.

Tovább...

Designcsere

Mint láthatjátok, jó másfél év után ismét lecseréltük a blog designját, most a megszokott Opera-piros helyett inkább a kék szín dominál, nyitva az Opera 10 várható színvilága felé. Egyelőre még nem 100%-os a csere, de már nem lesz sok változás.

Köszönjük a segítséget resiusnak, awkingnak és a többieknek az irc-ről :)

30 napos Opera tanfolyam

Üdvözlök minden kedves olvasót, aki úgy döntött, hogy egy 30 naposra tervezett tanfolyam keretében szeretné megismerni az Opera böngészőt. A gyorstalpaló során ugyan az Opera kerül részletes bemutatásra, de a kezdő internet és számítógép felhasználók számára jó hír, hogy igyekszünk mindent részletesen, közérthetően leírni, megmutatni, így azoknak is nyugodt szívvel tudom ajánlani a tanfolyamunkat, akik eddig nem sokat ültek számítógép előtt. 

Tartalomjegyzék

Az Operáról...

Mielőtt belekezdenénk a tanfolyam anyagába, ismerkedjünk meg röviden az Opera múltjával, jelenével, sajátságaival. Az Opera egy igen szép, és a webböngészők időegységében hosszú múltra tekinthet vissza. Az első prototípus már 1993 végére elkészült, a norvég Opera Software cég pedig 1995-ben alakult meg. Egy nagy ugrás az időben és máris 2008-ban és a 9.5-ös verziónál tartunk. A köztes időszak történéseit elolvashatod a kapcsolódó wikipedia oldalon.

Az Operát joggal nevezhetjük egy ízig-vérig alternatív böngészőnek, remélhetőleg ez a tanfolyam elolvasása után teljesen nyilvánvalóvá fog válni. A múltban olyan ötleteket köszönhetünk a fejlesztőiknek, mint a mára minden böngészőben megtalálható füles böngészés, vagy az angol nyelvű hangvezérlést szöveg felolvasással, és akkor még nem is beszéltünk az Opera SSR (Small Screen Rendering = Kis képernyős megjelenítés) technológiájáról, amivel a weboldalakat kedvünk szerint tördelhetjük oldal-szélességűre. A dinamikus nagyítással együtt ez tette a mobil eszközök piacvezető böngésző gyártójává, de erről később. Nem szabad elfelejteni, hogy az Operában található egy teljes értékű levelező is, ami szintén nem megszokott dolog egy internetes böngészőtől.

A jelenben pedig olyan ötletekkel találkozhatunk, mint az Opera Link, amivel a böngészési adatainkat (könyvjelzőinket, a levelezőhöz tartozó kapcsolatokat, jegyzeteinket, keresőinket, személyes sávunkat, beírt előzményeket) szinkronizálhatjuk, így azokat még akkor sem veszíthetjük el, ha az egész gép elromlik. De említhetném a Gyorshívót, ami a kilenc kedvenc oldalunk előnézeti képét mutatja új fül megnyitásakor, a böngészők történelmében példa nélküli teljes előzménykeresést, amivel a korábban meglátogatott weboldal szöveges tartalmában kereshetünk, vagy a beépített BitTorrent klienst, amivel egyszerűen élvezheted a fájlmegosztás minden előnyét. És ezzel még nem is értünk a lista végére!

Ebből a rövidke kedvcsinálóból is remélhetőleg már látszik, hogy itt nem egy szokásos böngészőről, sőt, nem is csak egy alternatív böngészőről van szó, sokkal inkább egy internetes programcsomagról, aminek a megismerésével sokkal egyszerűbben, biztonságosabban és gyorsabban végezheted el az internethez kötődő teendőidet, ráadásul mindezt egyetlen, ingyenes programmal.

Tovább...
süti beállítások módosítása