Magyar Opera

Az Opera a stabil pont a böngészőháborúban

A Testking oldalán készítették el ezt a látványos ábrát, amely a böngészőháború alakulását mutatja az idők folyamán. Láthatjuk, hogyan emelkedett a magasba a Netscape, és hogyan omlott össze, hogyan kapaszkodott fel a Firefox és a Chrome, és láthatjuk az egyetlen stabil, biztos pontot is az egészben, amelyet semmilyen módon nem befolyásolt a böngészőháború egyetlen csatája sem, mégpedig az Operát.

Mondjuk a funkciók megjelenésének részletezését kreatívan kezelték, sok funkció, amely Operában jelent meg először, nem is szerepel az Opera verziói mellett, viszont megjelenik a Firefox, Chrome, vagy akár az IE mellett. Az Opera funkciói is furcsák néhol, az egérmozdulatokat például a 11-es verzióhoz sorolják, miközben már az 5-ös is támogatta.

A képet a meglehetősen nagy mérete miatt a tovább mögött találjátok.

Tovább...

Kapcsoljunk Turbó fokozatba

Vajon mennyire gyors az új Opera Turbo? Erre próbál választ adni az alábbi videóban Christen Krogh az Operától. Nem is fűznék további kommentárt a videóhoz, nézzétek meg (végig!!), utána mehet a megosztás!

Megjelent az Opera 11.10 Barracuda

Nem egészen 2 hónapja kaptunk egy bejelentést a Desktop Team blogon, hogy valami készül Barracuda kódnév alatt. Rá 3 napra meg is jelent az akkor még kevésbé ígéretes előzetes.

A fő változások a kompatibilitást érintették, sütik, HTTP fejlécek, valamint a TLS 1.1, illetve TLS 1.2 letiltása, ezek számos problémát orvosoltak. Hogy csak a főbbeket említsem:

  • Origó Szoftverbázis újra működik
  • További, korábban Bad Request hibát dobó oldalak nagy valószínűséggel működnek
  • Korábbi Szégyenfalas oldalakból három újra működik trükközések nélkül
  • A WOFF támogatásnak köszönhetően a Scribd.com HTML5 változata is működik.
  • Továbbfejlesztett Opera Turbo
  • A motor Presto 2.8.131-re frissült.
  • Új, Vista és Windows 7 kompatibilis fájlmentő ablak

De ez még csak az első előzetes, mondhatni alfa volt. A második előzetesben már megkaptuk az új gyorshívót, amit először még szinte mindenki negatívan fogadott.

Idő közben szépen fejlődött és a főbb ellenvetések, mint

  • beállíthatatlan oszlopszám
  • homályos előnézeti képek
  • szinkronizációs problémák
  • egy gyorshívóhelyet elfoglaló plusz gomb
  • zoomoláskori újratöltés
  • felesleges görgetés

egytől egyig eltűntek. Mindössze két apró kellemetlenség maradt az előzőhöz képest, de ezek közül az egyik könnyen orvosolható a következő postban leírt módon.

Most a fenti kis segédlettel lelőttem egy újabb mérföldkövet , de akkor vegyük sorra, mit hozott nekünk az új gyorshívó a régihez képest.

Az emlékek felfrissítése érdekében bárki letölthet egy 11.01-et és megnézheti USB-s telepítéssel, hogy mit tudott a régi gyorshívó.

Tovább...

Az Opera Turbo evolúciója

Nemrég megjelent egy cikk a Choose Operán, amelyben leírják, mekkora fejlődésen ment keresztül az Opera Turbo

Túrázol, vonaton vagy, vagy bárhol, ahol nincs rendes internetkapcsolat? Esetleg forgalmi díjas mobilinterneted van? Az Opera Turbo rengeteg szituációban jól jöhet. Az Opera 11.10-ben még gyorsabb és hatékonyabb lett:

  • Mostantól WebP formátumba tömöríti a képeket JPEG helyett
  • Kevesebb hálózati kapcsolatot használ és hatékonyabban
  • Gyorsabb HTTPS kapcsolat (SSL)
  • Hibajavítások

A leginkább észrevehető változás a WebP. Egy nyílt képformátum a Google-tól. A fejlesztők úgy gondolták, itt az ideje egy 20 éves formátumot lecserélni valami újra. Nézzük a különbségeket:

Charles

Image courtesy of mauriz.

Összességében a WebP kisebb méret mellett élesebb és kevésbé pixeles képminőséget nyújt. Ezen felül komoly ránctalanító hatásai is vannak.

Részletes statisztika a változásokról

Le lettek tesztelve a népszerűbb oldalak és le lettek mérve mennyivel kevesebb adatot tölt le az új Opera Turbo, mint a régi. Átlagosan 22%-kal lett kisebb adatforgalom, mint korábban, de lássuk a táblázatot:

Weboldal Eredeti méret Régi Opera Turbo Új Opera Turbo
BBC.com (Science) 1562.5 kB 1111.0 kB 724.1 kB
Wired 1152.8 kB 546.9 kB 398.7 kB
Tumblr 1680.2 kB 323.l6 kB 234.6 kB
Pitchfork 1680.5 kB 679.2 kB 680.9 kB
dribbble.com 999.5 kB 238.9 kB 234.7 kB
Dagbladet.no 4724.4 kB 1394.5 kB 1055.3 kB
New York Times 562 kB 385.2 kB 340.2 kB
Teljes adatmennyiség: 12361.9 kB 4679.3 kB 3668.5 kB

Amint látható, elég szignifikáns javulást hoz az új Turbo a régihez viszonyítva is. A sebessége is le lett tesztelve egy korlátozott sebességű [1] kapcsolaton. A tesztelés nehéz folyamat és nagyon széles skálán mozoghatnak az eredmények sok tényezőtől függően, mint netsebesség, netkapcsolat minősége, mennyire vagyunk távol a szervertől, mennyire terhelt a szerver, stb. Az Opera saját belső tesztjén [2] 260%-os javulást lehetett tapasztalni.

[1] A hálózat sebességét a Netlimiter nevű szoftverrel korlátozták, feltöltést/letöltést egységesen 52 kB/s-re, amely hasonló az EDGE sebességéhez. A teszteléshez oBench-t használtak. Az oBench az iBench módosított változata, ahol valódi weblapokkal mérik az eredményt, mégpedig az Alexa top 45-ös listáját eltárolták saját szerveren, hogy a szerveroldali tényezőket kizárják.

[2] lapok/másodperc Turbóval összevetve a lapok/másodperc Turbó nélkül eredménnyel.

Hivatalos Opera blog lettünk

Mivel már többször is kaptunk támogatást az Operától, így igazából csak formálisan, de végre hivatalos Opera blog lettünk, amit az Opera elismer és lehetőségeihez képest támogat. Idén már kaptunk jópofa ajándékokat, amiket a későbbiekben kisorsolunk majd köztetek (vannak új labdák, mobiltartók, tollak), és tavaly érkeztek már hasonlóak, amiket korábban szétosztottunk.

Egyéb előnyökkel szerintem nem jár egy ilyen cím, de azért így is örülünk neki :) Ezúton is köszönjük!

süti beállítások módosítása