Magyar Opera

A YouTube a nyílt szabványokért

A Google hamarosan egy tavaszi nagytakarítást tervez a YouTube videómegosztó oldal háza táján, így feltették azt a kérdést a nagyközönségnek, hogy milyen újítást, fejlesztést látnának legszívesebben az oldalon.

Nos, úgy tűnik, hogy messze a legnépszerűbb fejlesztési javaslat a HTML5 video támogatásáról szóló kérés. Talán nem véletlen: egyre több böngésző támogatja natívan a video taget, így reális esély nyílik arra, hogy végre kiválthassák az eddig egyeduralkodó Flasht az oldalakon. Ráadásul a YouTube mindenkinél többet tudna tennia video tag népszerűsítésében.

Ha támogatod a kezdeményezést, szavazz te is arra, hogy a YouTube használja a video taget a flash helyett, ha mód van rá. A szavazáshoz szükség van egy Google azonosítóra.

A video tag működését kipróbálhatod a legújabb Opera 10.5 előzetesében.

Hordozható Opera 10.5 pre-alfa

A napokban gondolkoztam rajta, hogy jó lenne egy USB-s verzió Opera 10.5-ből. De mivel csak pre-alfa állapotban van, evvel a hivatalosig várnunk kell. Körülnéztem, és találtam egy másik portable verziót a portableappz oldalán. Átvittem a beállításokat a 10.10-ből, de sajnálatos módon nem működött. Tesztelés után kiderült, hogy ha már van az adott gépen egy telepített Opera, akkor ez a változat innen "lopkodja" a beállításokat. Aztán konzultáltam awkinggel, aki már az előző hordozhatóknál is segített nekem, majd egy elborult ötletünk támadt. A beálított portableappz-os Operából átvittem a fájlokat a 10.10-es USB-sbe. És láss csodát, működött! Némi finomhangolás, és sok tesztelés után egy közel tökéletesen működő 10.5 USB-s verziót kaptam.

Az itt található beállítások közül mindössze 2 nem működött. De ezek a telepített böngészőben sem jók. A helyesírásellenőrzőről, és a noclicktoactivate user JavaScript-ről van szó. Ezen kívül az alábbi hibák jelentkeztek nálam Windows 7 rendszer alatt:

  • a privát böngészéssel kapcsolatos menüpontok nevei rosszul jelennek meg, ha a nyelv magyar
  • új privát fül nyitásakor nem olvasható se a figyelmeztető szöveg, se a checkbox melletti

Nem vagyok benne biztos, hogy ez a portable hibája, vagy a sok opera verzió a gépemen zavarta-e össze a dolgokat. Mindenesetre ezek nem nagy hibák, és azt nézve, hogy egy pre-alfa verzió hordozható változatáról van szó, egész korrektül működik. Természetesen a 10.5 buglistája is érvényes rá.

Frissítés: A fenti privát böngészéssel kapcsolatos hibákat sikerült javítanom. A menüpontok, és a füleken a szöveg most már jól jelenik meg.

Letöltés: Magyar hordozható Opera 10.5 | Alternatív letöltés | Régebbi verziók

Az előzetes verziók még sok hibát tartalmazhatnak, ezért ezeket nem ajánlott mindennapi használatra telepíteni. Viszont aki szeretné telepítés nélkül kipróbálni az új Opera 10.5 pre-alfát, annak bátran ajánlom.

Az én Operám - 16. (AtHoS)

A Magyar Opera blog meghirdette cikksorozatát, amiben bárki megírhatja, hogy ő hogyan használja az Opera böngészőjét. Ehhez segítséget is talál a kiírásban. Az alábbi írás is ennek az akciónak az eredményeként született, ezúttal AtHoS jóvoltából, akinek ezúton is szeretnénk megköszönni a munkáját! Saját szerkesztői megjegyzéseimet négyszögletes zárójelek között olvashatjátok

Én és az Opera

Örömmel olvastam a Magyar Opera főoldalán, hogy felhasználói „élménybeszámoló” készítésére ösztönzik az Opera használókat. Némileg tétovázva és az oldalon megjelentetett első irományok átolvasása után végül úgy döntöttem, én is megpróbálkozom sorokba önteni az Opera-val eltöltött idő szép- és árnyoldalait.

A kilencvenes évek második felében kerültem közelebbi kapcsolatba internettel egyetemi tanulmányaim során. Mivel otthon akkoriban nem volt lehetőségem internetezni, így az egyetemi számítógéptermeket látogattuk a haverokkal, évfolyamtársakkal. Már ebben az időben Opera-t használtam, bár kis trükköket kellett alkalmazni, mivel egyrészt korlátozottak voltak az egyetemen a géphasználati jogok, másrészt akkoriban nem volt teljesen ingyenes az Opera használata. Azért az ingyenes használathoz kötött reklámok megjelenítése még így is nagyon kulturáltan és a böngészést egyáltalán nem zavarva történt.

Igazából már nem emlékszem honnan, kitől szereztem tudomást az Opera-ról, de így jó pár év távlatából is csak azt tudom mondani: ez egy nagyon jó dolog volt az életemben. Az akkori IE mellett ég és föld volt a különbség mind a biztonságos böngészés, mind kezelhetőség területén. Nagyon megtetszett benne a füles böngészés illetve, hogy a netes támadásoknak nemigen volt és szerencsére jelenleg sem kiemelt célpontja.

Akkoriban igazából csak, mint hagyományos böngészőt használtam: weboldalak közötti szörfölgetés és a különböző fájlok letöltése. Otthoni netezés hiányában előszeretettel mentettem le vele az érdekesebb weboldalak tartalmát későbbi, otthon történő tanulmányozáshoz web csomagként. A levelezésem ekkortájt még az ingyenes levelezőoldalakról intéztem, természetesen az Opera használatával.

Az egyetemi időszak alatt heti 3-4 alkalommal volt lehetőségem internet közelébe kerülni, és akkor bizony Operát használtam. Először floppy lemezen, majd pendrive-on hordozgattam az otthon szépen megszerkesztgetett könyvjelzőket, beállításokat. Egy idő után már az egész Operát az egyetemi gépekhez megfelelően optimalizált beállításokkal tömörítve hordoztam magammal. Szerencsére a kis helyfoglalása és a relatív könnyű konfigurálhatósága (szöveges beállításfájlok) eléggé egyszerűvé teszik a személyre szabhatóságot. Ilyen viszonylatban mindössze az újabb webcímeket kellett csak frissítgetni, amik időközben megérettek az eltárolásra.

Ezt a mentegetést megkönnyítendő, a fontosnak ítélt címeket az Opera könyvjelzőinek használatát kihagyva egy HTML fájlba szerkesztettem össze, így a címlista hordozása az akkori viszonyokhoz mérten nagyon leegyszerűsödött. Ha épp nem volt lehetőség az Opera használatára valamilyen okból kifolyólag, akkor is elérhető volt más böngészőből illetve barátoknál egy már általuk bejáratott Opera mellett is egyszerűen igénybe lehet venni.

Sajnos ebben az időszakban is voltak olyan weboldalak, amelyeket Opera alatt rosszul vagy egyáltalán nem lehetett használni. Az Opera felhasználók jól tudják, hogy ezért jelentős esetben a weboldal készítője a felelős, de ugye ettől még ugyanúgy bosszantja az embert. Az Opera fejlődésével szerencsére ezen oldalak száma jelentősen csökkent.

Tovább...
süti beállítások módosítása