Már éppen lefekvéshez készülődtem, amikor tudomásomra jutott, hogy megjelent az új Opera első előzetese. Pedig már jó ideje elérhető volt a Desktop Team blogon, de ez is jellemzi az utóbbi időket. Olyan régen jelent meg érdemi verzió, hogy már teljesen elszoktam az oldal látogatásáról. Mindenesetre a hír hallatán mindjárt indultam is hogy letöltsem azt az Operát, amit - ilyen vagy olyan előjellel - minden Opera rajongó úgy várt, mint talán még soha egyetlen verziót sem.
Ennek oka értelemszerűen az volt, hogy az Opera korábban bejelentette: szakít az általa közel 20 éve fejlesztett motorral - aminek mostanában Presto a neve - és WebKit-re cseréli azt. Aztán kiderült, hogy az már nem is WebKit lesz, hanem Blink, amely névvel a Google illeti a saját képére formált WebKitet. Sejthető volt, hogy az új változat komoly mértékben változtatja meg kedvenc böngészőnket. Szóval sok minden, ami az újdonság megjelenésével kiderült, tulajdonképpen nem meglepetés, de mégiscsak furcsa az Opera kontextusában rájuk tekinteni.
Nulladik benyomások
Az első kisebb meglepetést a bejelentő cikk okozta: rendben, hogy kihagyják a 13-as verziót, de a 14-est is átugrották, nem hittem volna, hogy még a Google-nél is gyorsabban tudnak verziószámokat emelni... Gondolom azért ez a nagy ugrás, hogy a viszonylag kerek 15-ös szám könnyebben megjegyezhető legyen. Kb. mint a 8.5, ami annak idején szintén nagy ugrásnak számított, pedig egyetlen új "funkciója" az ingyenessége volt.
A másik nem váratlan, de mégiscsak keserű meglepetés a letöltés során ért: a jövevény mérete nem kevesebb, mint 24,3MB. Ez gyakorlatilag duplája a 12.15-ös - és nagyjából az összes eddigi - Opera verziónak. Pedig ebben már a megcsupasztott Blink motor dübörög, és a cikkből előre kiderült, hogy kikerült belőle az M2 kliens. Később az is, hogy nem csak az...
Szerintem elmondható, hogy a jelenlegi - mármint a 12-es - Opera rendelkezik talán a böngészők között a legösszeszedettebb telepítővel. Ez a legkisebb, mégis ez rejti a legfunkciógazdagabb programot. Ráadásul tetszetős és letisztult, mégis számos beállítási lehetőséget rejt.
Szerencsére a méreten túl más hátrányunk nem származik a váltásból: a telepítő most is szép, és - ami még fontosabb - továbbra is lehet hordozható változatként telepíteni, ami egyetlen más böngészőről sem mondható el. Mármint gyári kivitelben. Azt is a javára kell írnom, hogy az amúgy sem lassú mostani verzióhoz képest is gyorsabban települt, nagyobb méret ide vagy oda, éppen csak bevillant a folyamatot jelző csík.
Első benyomások
Gyors. Bevallom IE10 után indítottam, de az Operához képest is fürgén töltődnek be a lapok, és az indulási idővel sincs gond. De mondjuk a Chrome-ot ismerve nem csak erre számítottam: egyenesen elvártam tőle, hogy így legyen.
Ami a megjelenést illeti egyfajta hibrid lett az új Opera. Az ikonok a régi Operát idézik, ami részint azért van, mert a régi Opera meg az utóbbi idők ráncfelvarrásait követően erősen a Chrome-ra hajaz. Most már van indok is. A fülsáv valahol félúton van a Windows 8-as IE10 és a régi, Glass alapú, átlátszó Opera témák között. Nem veszett el az Opera (azaz a menü) gomb sem. Csak éppen jóval szellősebb lett. Ez mondjuk nem egy tervezői bravúr, egyszerűen rengeteg minden kimaradt belőle. Ezzel el is érkeztünk a következő, legmeghatározóbb témánkhoz.
A Chrome bőrbe bújt Opera
A hírek arról szóltak, hogy az Opera lecseréli a renderelő motorját a WebKit-re. Meg a Javascript motorját a V8-ra. Meg úgy általában, átáll a Chromium platformra. Ez a döntés eléggé sokkszerűen érte a felhasználókat annak ellenére, hogy az okok és a pozitívumok egyértelműnek tűntek. A Chromium gyors, alapvetően szabványkövető és az operásoknak már évek - vagy inkább a kezdetek - óta komoly gondot okozó oldalkompatibilitási gondoktól is mentes. Egyszerűen azért, mert olyan sokan használják. Átvenni más termékét és aztán azt foltozgatni a saját szájunk íze szerint azért is célravezető, mert a különutas böngészőmotor fejlesztése eddig is rengeteg erőforrást és pénzt emésztett fel, amit aktív funkciófejlesztésre is fordíthattak volna.
Persze kétségek is mindjárt felmerültek. Nem elsősorban a jellegzetes Chrome problémák - például a magas pillanatnyi memóriafogyasztás - megjelenése kapcsán, sokkal inkább azt illetően, hogy az Operában megszokott, és éppen integráltságuk okán közkedvelt funkciók vajon mennyire függetlenítetők a Prestótól. Nos, bár ez még csak a legelső előzetes a kiadások várhatóan hosszú sorában, a választ már megkaptuk.
A jelek szerint nem arról van szó, hogy kivesszük a kocsiból a motort és beteszünk helyette egy másikat, hanem inkább arról, hogy kicseréljük a hosszas munkával feldíszített fenyőfát egy másikra, miközben más az ágak elrendezése és a tüskék is jóval hosszabbak. És böknek. De muszáj, mert a mostaniról bizony már hullanak is. Messziről még nem feltűnő, de a folyamat egyre csak gyorsul. Tehát csere!
Ezt pedig csak úgy lehet, ha leszedjük a díszeket és egyesével áttesszük a másik fára. Aminek persze több vonzata is van. Az egyik, hogy ez sok időbe telik. A másik, hogy bizonyos díszeket már nem éri meg átpakolni. Vagy éppen minden igyekezetünk ellenére összegabalyodnak a madzagok a művelet során, összetörik az üveggömb, és mehet mindkettő a kukában. Olyan szaloncukor is akad, ami valami rejtélyes módon eltűnik a két fa közti úton. Vagy legalábbis a bele, a papír még jó lesz. Ráadásul bárhogy rendezkedünk, az összkép már soha nem lesz olyan, mint régen.
Mondjuk az Operánál tudják, mitől döglik a légy, a csúcsdíszt például seperc alatt átpakolták, még ki is fényesítették. Természetesen az Opera egyik nagy "találmányáról" van szó, vagy legalábbis az egyikről azok közül, amit így vagy úgy mindenki lemásolt: a gyorshívóról. Tulajdonképpen ez a rész olyan, mint eddig, csak kibővítve - leszámítva, hogy eltűntek a beállítási lehetőségek. A végtelenített "flow" elrendezés maradt az animált áthelyezéssel együtt. Ezt kiegészítették azzal, hogy már mappákat is létre lehet hozni, benne több gyorshívó bejegyzéssel (lásd a képet). És még kereshetünk is közöttük.
Mindennek tetejébe - a szó szoros értelmében - egy akkora Google keresőmezőt drótoztak be, hogy majd kiveri az ember szemét - logóval, meg mindennel -, talán azt hiszík, hogy így egy keresés kettőnek számít? Még feljebb három "gomb" van, amik gyakorlatilag linkek a kezdőoldalak közti gördítéshez. A jobb szélső más "régi" ismerős az Opera mobilos böngészőiből: egy cikkajánlóról van szó, ami a beállított országnak - Magyarország sajnos nincs köztük - megfelelő híreket mutatja a szintén beállítható tematikáknak megfelelően.
Újítások szem előtt
A középső, "Gyűjtőlap" nevezetű (angolul Stash) viszont érdekes: ez amolyan ideiglenes tárhely, ahova az érdekesnek tartott, és elolvasásra szánt linkeket gyűjthetjük. A címsor jobb oldalán lévő ikonokra kattintva már nem csak a gyorshívóra rögzíthetjük az oldalt, hanem ebbe a listába is.
Ez eddig mind szép és jó, de a csillag ikon eltűnt, és vele együtt a könyvjelzők is. Ez aztán a forradalom, bár a kedvencek szerelmesei számára nem a jobbik fajtából. Gondolom a gyűjtött felhasználói statisztikákat nézegetve kisütötték, hogy az átlag felhasználó minimális számú könyvjelzőt tart, ha van neki egyáltalán. Egyelőre az Opera Link sem működik, így marad a webes felület. Meg a könyvjelző-importáló, ami mondjuk szintén inaktív...
Egy darabig gondolkodtam, hogy az általam látni vélt globális trendeket egyben kéne-e véleményeznem, vagy egy-egy ilyen példával megvilágítva, de azt hiszem, ez az elem pont megfelelően mutatja, mi várható úgy általában. Bármennyire durván hangzik is - az Opera éppen lomtalanít. Kikerült belőle szinte minden funkció - szerintem ennek elsősorban technikai okai vannak! - és mielőtt visszacuccolnának, egyenként megnézik, mi az ami az új koncepcióba belefér. És azt is, hogy ha már úgyis szinte a nulláról kell építkezni, akkor mit lehetne máshogy csinálni.
A gyorshívó jó ideje adott, már a mérete is állítható, sőt, túllendültek a fix rácsos elrendezésen is. Ha pedig a megcélzott átlagfelhasználói réteg nem igényli a nagy számú könyvjelző használatát, akkor miért ne olvaszthatnák össze a kettőt? Persze esetleg még így is nehéz áttekinteni, itt jön képbe a mappákba rendezés. Van külön kis kereső, illetve a címsorba gépelve is megtaláljuk az elemeket. Még azt is megkockáztatom, hogy a mobillal szeretnék összhangba hozni, illetve az érintőkijelzős táblagép-laptop hibridekkel (vagy egyszerűen csak a Windows 8 csempéivel) való "kompatibilitást" növelni.
Tovább nézelődve még valami feltűnik: az oldalsáv teljes hiánya. Hoppá! Pedig ez volt az a funkció, amit anno én magam is az Opera legfontosabb egyedi ismertetőjelei közé soroltam. Tényleg, ha már itt ez a cikk, nézzünk bele kicsit! Első pont: minden-az-egyben. Na, ez a mostani Operára már nem igaz, se M2, se RSS olvasó. Második pont: oldalsáv. Erről most írtam, hogy konkrétan nincs, mint ahogy a harmadik MDI sincs már egy ideje.
A negyedik pont a speciális aloldalakról szól. Nos, ezek kicsit megváltozott formában, de nemcsak, hogy megmaradtak, de véleményem szerint még fejlődtek is. Méghozzá előnyükre - furcsa, hogy ezt így hozzá lell tenni egy újításhoz. Régi kívánságom volt, hogy a speciális oldalak, mint például az előzmények vagy a letöltések egy teljes külön fület kapjanak, méghozzá címsorral. Az okát nem tudnám megmondani, talán így logikusabbnak és egységesebbnek tűnik.
Ugyanez fokozottan igaz a beállításokra. Régóta hajtogatom, hogy az Operában lévő beállítási lehetőségek nagy száma miatt ideje lenne egy alapos ráncfelvarrásnak. De semmi. Aztán jött a Chrome és idővel betette azt, amit szerintem az Operának kellett volna meglépnie: külön fül a beállításoknak, amik ráadásul keresővel dinamikusan szűkíthetők. Már ez is megvan. Igaz, mire megjött a kereső, a beállítások eltűntek, de ez idővel biztosan változni fog. Mármint pozitív irányban.
Az ötödik elem egy jó kis sci-fi, az opera: kezdetű oldalak összessége. Megfogyva bár, de törve nincsenek, bár egyik másik igencsak kezdetleges állapotban van (lásd opera:gpu). Ennél a Chrome is többet tud, így nekünk is van mire várnunk.
Ha egy letöltést indítunk, valamiféle Chrome-Firefox kombót kapunk. A letöltési beállítások az előbbihez hasonlóan puritának, és az utóbbira hajazó vizuális megjelenést kaptak. Nem mondom, hogy rossz, de azért az ideiglenes letöltés lehetőségét visszatehetnék.
Az Opera a füles böngészés úttörője. Ennek megfelelően számos praktikus újítás kapott helyet a böngészőjük eddigi változataiban. Egyelőre ezen a téren (is) komoly visszaesést kellett elszenvednünk. Nincs meg már az ikonikus Kuka sem, mint ahogy a Ctrl+Z sem működik. Privát böngészés van, de csak külön ablakban, pedig az előző megoldás teljesen egyedi volt.
Ahogy a fülek egymásra halmozása vagy képekkel való lecserélhetősége is, ezek egyike sem elérhető. Idővel szerintem beépítik őket, mert annál azért többet foglalkoztak velük, és viszonylag modern funkciókról van szó, amik jól illeszkedhetnek az új Opera arculatába és megadhatják azt a pluszt, ami miatt az emberek az Operát választják. És itt megint csak nem az ős-operásokra gondolok elsősorban.
Next, next... finish
A fenti - és címbeli - kifejezéstelsősorban a windowsos programok telepítésére használják - általában nem pozitív előjellel -, és több dologra is utalnak vele. A telepítési folyamat szinte végletes egyszerűségére, a beállítási lehetőségek korlátosságára és az abban rejlő, általában sokak által átugrott rejtett csapdákra ("ajándékként" feltelepülő extra alkalmazásokra, bővítményekre). Úgy tűnik, az Opera is hasonlóan az egyszerűségre és minimalizmusra törekvő böngészőt szeretne. Kérdés, hogy mekkora sikert arat ezzel, avagy - némi áthallással - a sok Opera Next-et az Opera vége követi-e? Meg, hogy mit szólnak majd ehhez az Opera felhasználók?
Az ő köreikben egyelőre elég nagy a felháborodás, és sokan felvetették a böngészőváltás lehetőségét is. Mondjuk jó kérdés, hogy mire. Chrome nem valószínű, ahogy az Internet Explorer sem. Safari? Olyan már nincs is. Marad a Firefox. Bár elég érdekes lesz látni, amint a rókás böngészőt teli szájjal fikázók elkezdik használni azt. Ugyanis a funkcionalitás egy kérdés, korábban is volt élet bizonyos funkciók nélkül, ha magamra gondolok, az operás évek alatt többször is jelentősen változtak a felhasználói szokásaim. Leszoktam egyes "nélkülözhetetlen" funckiókról és módosításokról, és megszerettem pár, már a megjelenése napján bukásnak beharangozottat. Legfeljebb rövidebbek lesznek az én Operám bejegyzések...
Az Opera fő előnyét a vetélytársakkal szemben nem a funkciók, hanem azok integráltsága jelentette a szememben. Ha most ezektől meg kell válnunk az azt jelenti, hogy senki nem kínál számunkra megfelelő böngészőt. Akkor meg hogyan tovább? Ha valamelyik fejlesztőcsapattól várhatóak hasznos, integrált ötletek, akkor az az Opera. Egyszerűen nem tudok egyetérteni azon véleményekkel, amik szerint az Opera ezentúl egyszerű Chrome témává válna. Az eltelt idő pont arra volt elegséges, hogy megismerjék és a fejleszési folyamatukba integrálják a WebKitet Blinket. A műtét után meg jöhet a lábadozás. Hegek biztos maradnak, de még talán futni is fog majd újra a páciens.
A kezdet ilyen szempontból jól sikerült, hiszen az a kevés ami működik az jól működik. A két gépen elkövetett pár napos próbálgatásom alatt egyszer sem fagyott le, amely stabilitás - valljuk meg - néha még a végleges Presto-s Operákat se jellemezte. Jelenleg inkább az apróságok zavarnak, mint például, hogy a címsávra duplán kattintva nem új fület nyit, hanem teljes képernyőre vált, meg ilyenek.
Összegezve a fent összehordottakat, az Opera gondolt egy merészet, kitépte az eddigi lapokat és nyitott egy teljesen újat. Rajtuk múlik, mennyit és mit írnak rá. A lehetőség mindenesetre adott, hiszen nem kell az oldalkompatibilitás szélmalomharcát vívniuk, az új szabványok implementálása sem rájuk hárul, nem is beszélve arról, hogy a Google szeszélyeitől is védve vannak. A jelenlegi Operások közül sokan - és érthető okokból - megütközéssel és csalódottan fogadták az új verziót.
A cég viszont inkább az új - átlag - felhasználók irányába nyit, ami valamilyen szinten érhető is, hiszen az eddigi stratégia láthatóan nem vált be. A gyorsított kiadásoknak is köszönhetően viszonylag hamar - véleményen szerint az év végére - kiderül, milyen folytatásra számíthatunk, de összességében optimista vagyok. A backflipet azért remélem visszarakják...
Az utolsó 100 komment: