A mai napon, hat kiadásra jelölt változatot követően megjelent az Opera legfrissebb verziója.
Tetszik, nem tetszik, ez a helyzet, a 12-es kiadás (a'la Wahoo) így is elég sokáig húzódott, és még a fő attrakciónak szánt hardveres gyorsítás sem lett alapértelmezett benne. Szeretnék mindenkit nyomatékosan megkérni, hogy tesztelésnél, sommás véleménynyilvánítás előtt egy frissen telepített (például hordozható) verziót teszteljen, hardveres gyorsítás nélkül. Köszönöm!
Beépülők külön folyamatban
Most pedig nézzük, mi változott az előző kiadás óta. Az Opera 12 egyik fontos újításának az ún. out-of-process beépülő-kezelés windowsos bevezetése nevezhető. Ez némileg függetleníti a böngészőt a beépülőktől, ami jó hatással lehet a stabilitásra - bár egyesek sajnos nem ezt tapasztalhatták -, valamint megnyitja az utat a 64 bites kiadás előtt (amiben egyébként az Opera lesz az első hivatalos, multiplatform böngésző!).
Az új változat ugyanis, - tudomásom szerint egyedi módon - képes arra, hogy 32 és 64 bites beépülőket egyaránt használjon. A népszerűbbek, mint például a Flash vagy a Java már rendelkeznek 64 bites verzióval, de mindig kellemetlen, ha egy kevésbé elterjedt plugin-re szorulnánk, ami nem megy modern, 64-bites böngészőnkben. A funkció folyamatos fejlesztés alatt állt, és elég sokáig problémásan működött (működik?).
Hardveres gyorsítás: kincs, ami van
Már említettem, hogy a húzónévnek számított hardveres gyorsítás sajnos alapértelmezésben ki van kapcsolva - fejlesztők nem érzik elég jónak a jelenlegi implementációt ahhoz, hogy mindenben leválthassa a szoftveres kimenetet -, de ez nem jelenti azt, hogy nem került bele. Akit érdekel, az a megfelelő beállítással a böngészéséhez is aktiválhatja a GPU-ban szunnyadó erőt.
Windows alatt alapértelmezetten DirectX-et használ a rendszer, de aki szeretné, átválthat OpenGL-re, a megfelelő kapcsoló 0-ba állításával. Az egyébként szintén implementált WebGL támogatást is külön kell bekapcsolni.
Szabványok
Természetesen nem múlhat eljelentős Opera kiadás anélkül, hogy ne vezetnének be néhány új webes szabványt is. Az Opera 12-be jórészt hiánypótló "újítások" kerültek, amiket máshol már elérhetünk egy ideje. Ide sorolható a Drag&Drop implementáció vagy a CSS animációk.
Van persze, ahol sokkal kisebb a lemaradás, mint a Do not track nevű kezdeményezés (mert ez inkább csak az), amit a Firefox indított el, de már az Internet Explorer is csatlakozott hozzá. De olyat is tudunk mondani, amiben kifejezetten élen járnak, így például az Operában a webkameránk képét is kezelhetjük a honlapon keresztül.
Egyedi ötletek is akadnak azért, például már hivatalosan is elérhető az Opera Reader, azaz a CSS Generated Content for Paged Media, ami lehetővé teszi, hogy a stíluslapok segítségével oldalra lapozható honlapszövegeket készítsünk, ami a fejlesztők szerint "természetesebb" felhasználói élményt jelent majd.
Ezen felül címszavakban: RTL támogatás (jobbról-balra író nyelvekhez), WebRTC, Cross-Origin ResourceSharing, a további részleteket a támogatási oldalon találtok.
Funkciók jönnek-mennek
Bizony nagy változások várhatók az Opera funkcionalitásában is. Például kikerül majd a Unite és a minialkalmazások támogatása, de ezek egyelőre még helyet kaptak a böngészőben, igaz, alapból mér rejtve vannak. Búcsút inthetünk a hangvezérlésnek is, amit - magyar nyelv híján - szerintem eddig sem sokan használtak, bár kétségkívül egyedi vonás volt. Van viszont új, némileg bővített kiterjesztés (kiegészítő) API, ami az eddigieknél nagyobb szabadságot ad a fejlesztőknek.
"Továbbfejlesztették" a témázást is, mostantól Personas-szerű háttérképeket is beállíthatunk. Egyes helyeken ezt témának, az implementálását pedig fejlesztésnek nevezik, nekem inkább lebutításnak tűnik, igaz, ezeket egyszerűbb létrehozni, és karbantartani, mint az igazi témákat.
Need for Speed
A teljesítménynövelés sem maradhatott ki a szórásból. Már említettem a natív 64 bites verziót (erről majd később részletesebben is lesz szó), illetve az opcionálisan bekapcsolható hardveres gyorsítást. Ezen felül viszont optimalizáltak az oldalak indításkori betöltődésén, ami - milyen meglepő - gyorsabb lett, elvileg már nem függ a megnyitandó lapok számától. Javítottak a https oldalak töltési sebességén is.
Nem közvetlenül ide tartozik, de már a címsorbeli találatok is relevánsabbak lettek, ami végső soron szintén a böngészést gyorsítja majd. Némileg felpörgették a JavaScript futtatását, a pipelining-et (betöltés párhuzamosítása) és az Opera Turbót is.
Végezetül jött néhány elmaradhatatlan biztonsági javítás is, szám szerint öt. Meg persze apróbb hibajavítások, amik mindig csak annak jelentősek, akik éppen szembesültek velük.
Az új verziót letölteni a főbb operációs rendszerekre (Windows, Unix, Linux, MacOSX) a megszokott helyről, az Opera letöltési oldaláról lehet.
Az utolsó 100 komment: