Magyar Opera

Operások írták - Hardveres gyorsítás

Amire oly régóta vártunk, a mai napon végre elérhetővé vált. Ha még nem értesültél róla: már letölthető az Opera 12 alfa, ami az eddig megismerteken felül (Ragnarök, ES5 támogatás) teljes hardveres gyorsítást is kapott. A többiekhez képest később, de nem megkésve érkezik ez a web jövője szempontjából fontos újítás, a 10.5-ben bemutatott Vega renderelő motort támogatja meg erőteljesen. Persze nem Operának hívnák a céget, ha ne lenne némi csavar a kivitelezésben, de erről meséljenek a nálam szakavatottabbak.

Ez a bejegyzés a "Hardware acceleration" című cikk fordítása. Az eredeti cikk 2011. október 13-án jelent meg a Desktop Team blogon.

A hardveres gyorsítás lehetővé teszi, hogy az Opera a grafikai renderelés során tehermentesítse a processzort, és inkább a videokártyát terhelje vele. Ez gyorsabbá teszi az olyan grafika-intenzív feladatokat, mint például az animációk lejátszása. A GPU-val történő renderelés képessége megnyitja az utat a WebGL használata előtt is, ami lehetővé teszi a programozók számára, hogy 3 dimenziós játékokat, és látványos demókat készítsenek.

A mód ahogy az Opera a hardveres gyorsítást implementálta kissé különbözik sok más böngészőgyártó megoldásától. Mi abszolút mindent a GPU-val rendereltetünk, amennyiben lehetséges. A teljes felhasználói felületet, minden weboldalt és a WebGL-t egyaránt.

Teljesítmény

A mostani alfa verzióban elérhető implementáció sokat gyorsít a legintenzívebb feladatokon, míg másikak még mindig nem olyan gyorsak, mint az optimalizált szoftveres kimenettel. Tisztában vagyunk ennek okával, és jelenleg is a teljesítmény jelentős növelésén dolgozunk.

A teljesítmény növelésének egyik módjaként korlátoztuk a monitorra rajzolások számát. Ez azt jelenti, hogy néhány teszt alacsonyabb képkocka-számot regisztrálhat, miközben maga a renderelés sokkal gyorsabban zajlik, mivel a CPU és a GPU nem lesz elfoglalva azon dolgok számolásával amik egyébként sem jelennek meg a monitoron. [magyarul felesleges másodpercenként 150-szer kiszámoltatni valamit, ha a monitorunk csak 60 képkockát ad ki másodpercenként]

Támogatott grafikus kártyák

Ez az alfa kiadás csak OpenGL támogatással rendelkezik, a DirectX 9 és 10 windowsos támogatása jelenleg is fejlesztés alatt áll. Más böngészőkhöz hasonlóan mi is blokkoljuk a problémás meghajtóprogramokat és videokártyákat. Ezt egy, a "telepítési könyvtár\extra\" mappában tárolt feketelista alapján tesszük, ami platformonként és kimenetenként különböző.

Ha egy kártyát vagy meghajtót nem támogatunk, az Opera szoftveres renderelésre vált vissza. A jelenlegi állapotot az opera:gpu aloldalon tudod megnézni. Ha azt látod, hogy "Vega backend Software", próbáld meg frissíteni a meghajtóprogramot. Vedd figyelembe, hogy a gyártók egyes kártyákat már nem támogatnak, így annak ellenére blokkolva lehetnek, hogy az elérhető legfrissebb verziót használod.

Tesztelés

Ha hibát tapasztalsz, próbáld meg kikapcsolni a gyorsítást az opera:config#UserPrefs|EnableHardwareAcceleration opció nullába állításával, majd indítsd újra a böngészőt. 0 - kikapcsolt állapot, 1 - automatikus, 2 - erőltetett bekapcsolás.

Az Opera 12 alfa bemutatkozik

Az első három pont azoknak szól, akik eddig még nem csatlakoztak be a 12.00 előzetesek sorába. Szóval az újítások a legutóbbi stabil, 11.51 óta felsorolva:

Főbb változások listája:


WebGL A WebGL az új ECMAscript tulajdonságokkal kombinálva, mint arrarys lehetőséget nyújtanak jó minőségű grafikák, játékok, 3D demók böngészőben történő natív megjelenítésére és futtatására. Hogy demonstrálják a WebGL-ben rejlő lehetőségeket, az Opera készített is egy játékot, nem mást, mint az Emberwind HTML5-ös változatát. De a weben található még számos demó, például Formula 1 és Don't click.

Teljes hardvergyorsítás
Az Opera célja, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsa minden felhasználó számára. Többek között ez az, amiért az Opera az egyetlen böngésző, ahol létezik szoftveres gyorsítás néven emlegetett CPU-val "megsegített" Vega. Ti. az Opera egyedülálló módon, a 10.50 óta a Vegát használja a teljes grafikus felület kirajzolására. Most ezt a meglévő "gyorsítást" ültették át GPU "megsegítésre", amely minden azt támogató hardveren működik. Ez egyúttal megmagyarázza azt is, hogy miért tartott ennyi ideig a fejlesztés. Alkalmas hardverrel a GPU gyorsítással jóval nagyobb teljesítmény érhető el, mint a korábbi szoftveres gyorsítással. Mindazonáltal a szoftveres gyorsítás továbbra is jelen lesz minden olyan hardveren, ami nem támogatja a hardveres gyorsítást, illetőleg annak OpenGL változatát, ugyanis a D3D-re még várni kell. Erről az opera:gpu oldalon tájékozódhatunk.

Témák
Az Opera 12 egyszerűbbé tette a témázhatóságot az átlagfelhasználók számára is. A korábbi INI szerkesztős paddingos profi témázhatóság megmaradt, ám kiegészült egy persona.ini-t használó, teljes képet háttérként használó változattal, amely tovább bővíti a testreszabhatóságot. Itt lehet őket kipróbálni! Jelenleg az újfajta témák csak Windows és Mac alatt érhetők el (további infó Linux/FreeBSD felhasználóknak).

Klikk ide a részletes változáslistáért (angolul).

FIGYELEM: Ez egy alfa összeállítás: Telepíteni csak saját felelősségre. Adatmentés fokozottan ajánlott telepítés előtt. Mivel ebben mutatkozott be először a hardvergyorsítás, akár kékhalált is okozhat, szóval tényleg óvatosan.

Letöltés (Opera 12 b1105)

  • Windows
  • Mac
  • Linux/FreeBSD

  • A tesztelés menete

    A hardvergyorsítás itt kapcsolható ki/be: opera:config#UserPrefs|EnableHardwareAcceleration (0=kikapcsolva, 1=automatikus, 2=kényszerített bekapcsolás)
    A WebGL itt kapcsolható ki/be: opera:config#UserPrefs|EnableWebGL (0=kikapcsolva, 1=automatikus, 2=kényszerített bekapcsolás)

    A bugreportoknak tartalmaznia kell a következőket:
    • Operációs rendszer
    • Grafikus kártya gyártója/típusa
    • Grafikus kártya driver verziója

    Up North Web 2011: gyors áttekintés

    Majdnem pontosan egy évvel a tavalyi, hagyományteremtőnek szánt sajtótájékoztató-bemutatkozó Opera-nap után ma sikeresen lezajlott a második ilyen összejövetel. A helyszín ezúttal is Oslo volt. Később kicsit részletesebben is bemutatjuk majd az egyes termékeket, mostani cikkünkben csak egy gyors áttektintéstre vállalkozunk, annál is inkább, mert még nincsenek feltöltve a rendezvényen készült videók. Mivel személyesen nem tudtunk jelen lenni, ezért csak más, nálunk szerencsésebb blogírókra tudunk támaszkodni.

    Egy hasonló horderejű (Opera mércével mérve) eseménytől azt várja az ember, hogy sok, és jelentős újítást hoz. Szerencsére nem is kellett csalódnunk, hiszen számos bejelentés hangzott el, köztük olyanok, amire már régóta várunk.

    Kezdeném azokkal, amit már bármelyik Android tulajdonos akár személyesen is kipróbálhat. Ez pedig nem más, mint a mobilos Operák legfrissebb verziói, az Opera Mini 6.5 és az Opera Mobile 11.5. Ahogy azt már az asztali változatban is megtapasztalhattuk, a 11.5 nem hoz túl sok újítást.

    Elsősorban a Presto motort frissítették 2.9.201-re, ami majdnem megegyezik a legutóbbi PC-s előzetessel, de egy fontos elem, a Ragnarök nevű HTML5 feldolgozó kimaradt belőle. Ennek ellenére a népszerű HTML5-ös tesztoldalon 295+9 pontot kap. Ezen felül némi felhasználói felületbeli módosításokat kapott, például itt is megjelent a címsorbeli csillag az oldal gyors könyvjelzőzéséhez. Ezen túl mind a Mobile, mind a Mini kapott egy aloldalt, ahol megnézhetjük, hogy a Turbó funkció mekkora adatforgalmat spórolt már meg nekünk.

    Bár a mobilos böngészők egyre népszerűbbek, és a Mobile sosem állt rosszul ezen a téren, az Operások érdeklődésének homlokterébe mégis az Opera 12 alfája került. Nos, örömmel jelenthetem, hogy az előzetes várakozásoknak megfelelően az Opera bejelentette, hogy a 12-es verzió tartalmazni fogja a hardveres gyorsítást, mindezt WebGL támogatással karöltve. Némi üröm az örömben, hogy ezt kipróbálni csak csütörtöktől tudjuk, akkor jelenik meg ugyanis az első publikus változat.

    Nem csak ez volt az egyetlen újítás. A The Register jelen lévő újságírója szerint a friss jövevény újraírt JavaScript motort, javított témázhatóságot és még több funkciót kapott - utóbbi mibenlétét nem közölték. Ezen felül megemlékeztek az új olvasó módról, ami leginkább a Safariból lehet ismerős. Ez arra jó, hogy a honlap tartalmát a háttérbe szorítva csak és kizárólag az általunk olvasott cikkre fókuszálhassunk. Állítólag elég impresszív lett a demonstráció, majd meglátjuk, ha megjelennek a videók is.

    Egyelőre ennyit a nagy eseményről. Te azt kaptad, amire számítottál? 

    süti beállítások módosítása