Magyar Opera

Itt a Dragonfly 1.2011.09.21.1!

Nem, a cím nem elírás, még csak nem is áprilisi tréfa (főleg, hogy szeptembert írunk). Egyszerűen annyi történt, hogy az Opera Dragonfly csapata az 1.1(.1) után áttért a gyorsított kiadási ciklusokra. Ezt annál is inkább megtehetik, mert - mint bizonyára már mindenki tudja - a Dragonfly egy hibrid webes alkalmazás, ami offline is működik ugyan, de alapvetően mindig a neten néz körül az aktuális legfrissebb verzió után kutatva.

Szóval az új rendszerben egy-egy komponensre fókuszálnak majd a fejlesztés során (apróbb változtatásokra, hibajavításokra persze mindig lehet majd számítani), és amikor már elég jónak ítélik azt, megjelentetik a kísérleti (experimental) csatornán. Ezt úgy állíthatjuk be, ha megnyitjuk a Dragonfly elérési útjának beállítását, és ezt átírjuk az alábbira (majd Mentés):

https://dragonfly.opera.com/app/experimental/

Ha aztán kiállja a megszállott tesztelők próbáját, következhet a nagyobb nyilvánosság és az "élvonalbeli" (cutting-edge) csatornán való felbukkanás. Ennek címe:

https://dragonfly.opera.com/app/cutting-edge/

Ha pedig itt is minden flottul megy, akkor az alapértelmezett verziók használói is megismerkedhetnek az újdonságokkal. Mi viszont az első csoportba tartozónak valljuk magunkat, lássuk hát, mit hoz a mai verzió. Mert hogy ma adták ki, afelől semmi kétség, erre utal a megújult verziószám is, aminek formátuma:

(főverzió).(év).(hónap).(nap).(napi build száma)

A mostani kiadás tehát az 1-es főverzió mai első kiadása, de aki akarja, az összeállítás számából (b4981) továbbra is bátran tájékozódhat úgy, mint eddig... Az újdonságok között leginkább a felhasználói felületet érintőkkel találkozhatunk. A Dragonfly például már emlékszik arra, hogy hova állítottuk be a függőleges elválasztót. Az átméretezés is fürgébb lett a Szkriptek nézetben, valamint a szöveg kijelölése is javult a korábbiakhoz képest. Szintén új a Ctrl + R billentyűkombináció, ami a hibamentesítési környezet újratöltésére szolgál. A változások teljes listája itt olvasható.

Az Opera megvette a Handstert

Nem túl gyakran, de most már nem először hallhatunk arról, hogy az Opera felvásárol nálánál kisebb cégeket. Talán még sokan emlékeznek például a FastMail FM és az AdMarvel megvételére. Előbbi a netes jelenlétet hivatott növelni (nem mellesleg a szolgáltatás fizetős maradt), utóbbival viszont egyértelműen az internetes hirdetés üzletágba kívántak belépni.

Pénz persze nem csak ott van, hanem például az egyre népszerűbb alkalmazás-boltokban, amik az utóbbi időben gomba módra szaporodva próbálják kiaknázni az okostelefonok és a web térhódítását. Az Opera nemrég itt is megjelent azzal, hogy stratégiai szövetségesnek választotta az Appia nevű, alkalmazások eladásával foglalkozó céget. A kapcsolat felettébb gyümölcsözőnek bizonyult, hiszen - hála annak, hogy az Opera mobilos böngészői alapból tartalmazták a saját alkalmazásboltra mutató linket - a legutóbbi pénzügyi beszámolóban már a 6. legjelentősebb piaci szereplőként írtak magukról - legalábbis ami a letöltések számát illeti.

A mai napon még eggyel tovább léptek a korábban megkezdett úton, amikor bejelentették a platformfüggetlen alkalmazásboltokat fejlesztő és üzemeltető Handster felvásárlását. A sajtóközlemény szerint az illinois-i székhelyű cégé a legnagyobb független androidos piactér, de emellett foglalkoznak még a Java, Symbian, Windows Mobile és BlackBerry rendszerekkel is, emellett a netbookokat, és a táblagépeket sem hanyagolják el. Ráadásul szolgáltatásaikat nem elsősorban a végfelhasználóknak, hanem a hálózat-üzemeltetőknek és készülékgyártóknak kínálják. Olyan nevek tartoznak az ügyfélkörbe, mint az MTS, az Alcatel-Lucent, az Ericsson, a Huawei vagy éppen az LG.

“Az Opera böngészőgyártóból fokozatosan egy teljesen integrált mobilos szolgáltatásokat nyújtó céggé alakul át, és ez a felvásárlás fontos lépés ebbe az irányba.” fogalmazott Lars Boilesen, az Opera Software vezérigazgatója a bejelentés kapcsán.

Már hivatalosan is jól látható tehát az az irányvonal, aminek mentén az Opera a cég biztos jövőjét elképzeli. Ez pedig az egységes és komplex szolgáltatásokra épül, nem pedig egy "egyszerű" böngészőre. Gondoljunk csak bele: az Operának rendelkezésére áll egy kiforrott renderelő motor, komoly tapasztalat a mobil gépek és eszközök világában, valamint jelentős fejlesztői eszközök, amik egyszerre támogatnak számos készüléket, integrálva nem csupán a platformfüggetlenség lehetőségét, de a gyors tartalommegosztást és az ebből származó (reklám)bevételt is biztosítani tudják. Lásd például a nemrégiben bejelentett TV-s alkalmazás-boltot, a HTML5 alapokon nyugvó Opera TV Store-t.

süti beállítások módosítása