A mai napon új Labs release-t kaptunk néhány újdonsággal, amelyek még nem érettek meg, hogy snapshotok legyenek belőlük.
Az egyik a getUserMedia, amely natív támogatást nyújt a felhasználók webkamerájához, a másik pedig az Opera Reader.
Letöltés
Natív lapok
A böngészők között elfogadott lapozási metódus a görgetősáv, amellyel le-fel navigálhatunk egy-egy oldalon. Ez egy egyszerű megoldás a szoftver számára, mivel minden tartalmat hozzáférhetővé tesz és a lapozási folyamatot a felhasználóra bízza. Ez viszont levágott szövegsorokat eredményez és nehézkesen működik egér nélküli eszközökön. És ezen felül nem szép, nincsenek animációk és nem is stílusos.
Az utóbbi időben egyre több lépést láttunk a helyes irányba az eBook olvasók részéről (például Amazon Kindle) a "nezxt page" és "previous page" gombokkal, amely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a könyvet, sokkal "könyvszerűbben" olvashassák. De a Kindle egy zárt megoldást alkalmaz: nem lenne előnyösebb, ha lenne egy nyílt technológiánk, amely lehetővé tenné, hogy bármilyen tartalmat ezen a módon olvashassunk a weben?
A fejlesztők most betekintést nyújtanak eme fejlesztés alatt lévő megoldásba, amellyel bármely weblapot natív oldalakká alakíthatsz. Ez egy kísérlet egy CSS3 kiterjesztés alkalmazására, amely lapokra "darabolja" a weblapok tartalmát. Figyeli a pozícionált/lebegő elemeket, megpróbálja kitalálni a megfelelő multi-column elrendezést és egy sokkal következetesebb navigációs rendszert nyújt, mint dokumentumfüggetlen tartalom. Az új CSS3 tulajdonságokról, amelyekkel engedélyezhető ez a mód itt olvashatsz bővebben.
Például ahhoz, hogy minden általad látogatott weboldalon kipróbáld ezt a kezdetleges lapozási élményt, egyszerűen be kell illesztened a következő kódot minden lap forráskódjába, illetve csinálj egy globális UserCSS-t.
@media -o-paged { html { height: 100%; overflow: -o-paged-x; } }
A működési elv azon alapul, hogy az -o-paged media típus használatakor a <html> elem tartalmát feldarabolja akkora darabokra, amely magasságában belefér az aktuális böngészőablak 100%-ába. Ezek között a lapok között a jobbra-balra nyíllal tudunk navigálni horizontálisan.
Ahogy a könyv forradalmasította az olvasást az 5. században a fejlesztők remélik, hogy az Opera Reader forradalmasítja a weboldalak olvasási metódusát. További, Chris Mills és Hakon Wium Lie által készített demókért látogass el ide.
A getUserMedia-ról bővebben az eredeti cikkben olvashatsz angolul.
Kiadási megjegyzések
- Az asztali összeállítás a korábbi Opera 12 pre-alpha kiadásokon alapul, tehát a WebGL támogatás és hardvergyorsítás nem működik benne.
- Két opera:config tulajdonság alapértelmezésben be lett kapcsolva, ezek a: “Scroll is Pan” és a “Smooth Scrolling”. Az első miatt a szövegkijelölés nem működik. Ez a későbbi összeállításokban már javítva lesz.
- Egy ismert hiba, amikor a lap tartalmaz overflow tulajdonságot a felhasználóknak fókuszba kell helyezni a lapot, hogy képesek legyenek billentyűzettel navigálni.
- A device API-nak jelenleg nincs felhasználói interfésze. Ez a későbbi összeállításokban lesz.
- Ez egy Labs build, ami még annyira sem ajánlott mindennapi használatra, mint a snapshotok, tehát az esetleges, szoftver és idegrendszer terén bekövetkezett károkért felelősséget nem vállalnak.
A visszajelzéseket ide kérik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Zsüi_ 2011.10.19. 16:24:06
- Ha a 'reader mód' (Scroll is Pan) aktív, akkor nem tudok szöveget kijelölni, így másolni sem. Ez könnyen áthidalható lehet ha kiteszünk egy gombot, ami átvált 'mormál' módra.
- A böngésző kérdés nélkül bekapcsolja a kamerámat és viszontlátom magam. Ez még a kisebbik rossz, mert a demo oldalon látom, hogy mi történik. Viszont egy oldal kapásból streamelheti is a képet anélkül hogy erről visszajelzést adna. Azt hiszem régóta okoz félelmet egyes felhasználókban akiknek beépített webkamerájuk van, hogy egyszer egy ilyen program közvetíti a ténykedésüket.
Imurai 2011.10.19. 18:04:51
penge™ · http://www.thevenusproject.com/ 2011.10.19. 18:36:51
Mesmoryser 2011.10.19. 18:59:00
A kamerahasználat előtt pedig lesz majd kérdés, hogy engedélyezed-e. Szóval fölösleges aggodalmak.
ZeGa 2011.10.19. 19:30:38
Teddy Beer 2011.10.19. 21:03:18
Zsüi- 2011.10.19. 22:30:08
vlevi 2011.10.19. 22:57:02
Sokszor csak azért szoktam ezzel "kinyomtatni" az oldalt, hogy könnyebben el tudjam olvasni.
www.flickr.com/photos/29765429@N04/6261888442/
Teddy Beer 2011.10.19. 23:45:19
penge™ · http://www.thevenusproject.com/ 2011.10.19. 23:48:15
Ha már a Scribd támogatni fogja az pozitívum, mert a mostani megoldás enyhén szólva akadozós, lassú és ágyúval verébre.
penge™ · http://www.thevenusproject.com/ 2011.10.19. 23:50:48
Mihics Zoltán (Med1on) 2011.10.20. 13:59:18
Azt hiszem, hogy most igazán ráfeküdtek a témára. :D