Ez a bejegyzés egy vendégposzt a Magyar Opera blogon. Ha te is szeretnél az Operával kapcsolatban cikket írni a blogra, küldj egy emailt a címünkre!
Érdekes módon működik két Opera verzió is (Opera 10 beta.apk és Opera 5.apk) egy olcsó kínai tablet-másolaton, ami nemrég érkezett országunkba, mégpedig az Eken MID M-002.
Nos, amint az ára is sejteti (30 ezer forint szemben például az iPad 150 ezerével), a nagyon gyenge processzor és a szinte nevetséges, 128 Mb-nyi RAM-mal rendelkező tapizós kütyü lényegében tényleg csak arra a legalkalmasabb, hogy internetezzünk, levelezzünk és képeket nézzünk a beépített wifivel és USB adapterrel. Még egy hátránya az operációs rendszer elavultsága: Android 1.6-os operációs rendszer van rajta, amit lehet ugyan frissíteni, csak elég rizikós. De rugaszkodjunk el a szakmai résztől, a többi úgyis olvasható itt: Mobilaréna teszt
Az AppMarketben csak két böngésző áll a rendelkezésünkre: egy Browser, semmitmondó nevű, talán a Chrome-ra hasonlító webböngésző, és egy Dolphin Browse-ra hallgató másik böngésző, aminek az ikonja hasonlít talán Firefoxra, és aminek talán annyi hátránya van hogy a fülek túl sokat elvesznek az így is kicsi 7'-os képernyőből. Ha más forrásból beszerezzük, akkor még van a Coco browser, ami semmire nem jó, csak arra, hogy a főlapon kattintgassunk vele, mert nincs címsora. Firefox Androidra csak később jön tudtommal.
De itt jön a képbe az Opera, aminek telepítését alább láthatjátok. Szépen felmegy erre a régi Androidra, pedig kevés Android alkalmazás működik rajta.
Csak itt jöttem rá a mobilos Operán való netezés hátrányára: a lapokat nem úgy tördeli és nem úgy néznek ki, mint a Browseren, nem magyar, és nem lehet eltüntetni az alsó vezérlő gombokat, pedig így is kevés hely van. Ettől eltekintve jó Operázni ezen a kis kütyün.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Dixon 2011.01.10. 20:15:59
De egyre nagyobb piaca van az Androidnak és a mini úgymond ütős, de a Mobile annyira nem a 10.5-ös tablet kiváncsi vagyok, mert pl asztali Opera gesztusvezérlésben első, de telefonos verziókban semmi nincs. Illetve nem sok innovációt látok :( Mindegy azért reménykedek.
penge™ · http://www.thevenusproject.com/ 2011.01.10. 20:38:40
Ugyan nem teljesen olyan, mint gépen, de a billentyűkkel rendelkező telefonomon is vannak hasonlók: Például:
* + fel = új tab
* + # = nézetek közti váltás
* + le = fül bezárása
* + jobbra/balra = váltás a fülek között
* + 1-9-ig: gyorshívók
# + 0 = újratöltés
Dixon 2011.01.10. 20:46:24
Egyedül azt találtam amit reklámoztak is a kétujjas nagyítás.
Esetleg ha van csak én nem jöttem rá valaki világosítson fel.
Igen a gombos miniből ismertem ezeket 1-2 jól is jönne:S Pl valami gyors tab váltás.
Dzsini 2011.01.10. 20:53:31
Dixon 2011.01.10. 21:52:36
Pl androidra van olyan ami tudja. Pl görgesékor nem igen írok le L alakot vagy valami vagy pl kör alak az említett másiknál újratöltésre meg mondjuk a spec pontok hogy sarkoktól bizonyos irányba huzogatni az ujjat számos dolog lehetne. Még csak próbákat sem hallani, hogy belső tesztek lennének.
Dixon 2011.01.10. 21:58:36
Az android-nál pedig követelmény a kapacitív kijelző, csak kínai márkák gyártják rezisztív kijelzővel, szóval a technológia elméletileg nem lenne akadály.
Én még mindig azon vagyok hogy nem innovatív mobil oldalon mostanában az Opera.
Mondjuk még mindig jobb mint a Mozilla, hogy ott meg kiírják hogy nem támogatott a készülékem, holott valószínűleg elmenne a mobil Firefox, bár tény hogy a custom ROM miatt de akkor is ez még hülyébb hozzáállás
Dzsini 2011.01.10. 22:14:15
Dixon 2011.01.10. 22:17:02
Dzsini 2011.01.10. 22:46:28
Ez megoldható lehet pl. az Apple touchpadokon, ott a mutatóujjad lenyomva tartod, és a középsővel "klikkelsz", az a jobbgomb. (lásd még: www.mactippek.com/wp-content/uploads/2010/01/magic-mouse-mousewizard-2.png - ez a multitouch felszínű valódi gomb nélküli egerük).
Viszont nem tudod megcsinálni egy átlagos touchpadon (ott jó esetben a nagyítás és a kétujjas swipe van értelmezve) vagy egy multitouch képernyőn (ahol a nagyítás mellett szinte semmi többujjas gesztus).
Tehát a jobbgombos gesture-ok megvalósítása is valahogy úgy kellene, hogy valamilyen gomb (vagy pl. képernyő sarka) lenyomása mellett hajtod végre - hiszen a sima mozgás a görgetésre el van használva (ahogy az egérnél a kurzor mozgatására). Ennek a regisztrálására pedig egyelőre nem készültek fel, és az egész érintőképernyő filozófiába jelenleg nem nagyon fér bele - de nem is másolni kell a klasszikus képernyőn történteket, hanem kitalálni valamit, amivel kényelmessé válik a kezelés. Ezért bukott meg az elmúlt 15-20 évben az összes tablet, és ezért használták csak a "menedzserek" az érintésérzékeny telefonokat. Kellett egy normális új design, és ezért sikerült ezt az egészet forradalmasítania az Apple-nek (az első iPhone-al, és most az iPad-al).
Mindezek mellett el tudnék képzelni pl. a Tablet kiadásoknál olyasmit, hogy "hüvelykujj lenyomva + mutatóujjal le, jobbra - fül bezárása" - HA ezt kezelné az Android. Úgy tudom nem kezeli.
Dixon 2011.01.10. 23:05:24
Viszont az utolsó bekezdésed nem értem. Az android már 2009 október óta a 2.0/2.1-el szoftveresen multitouch képes, szóval amit leírtál meg lehet valósítani, de az alkalmazás fejlesztőknek kell lekezelni.
Tehát egy érzékelt pont és felette a másik pont valamilyen alakzatokat ír le simán kell meg lehet csinálni. Lehet nem a legegyszerűbb, mert pontosság meghatározása fontos de én nem is ezek hiányolom, hanem az egyszerűeket.
Pl mint touch padoknál is van zónázás. Más alkalmazásoknál van ilyen pl az alsó fél 1 cm-n csinálok egy felfelé hüzést megjelenik a menü, hogy nem kelljen a hardveres gombot nyomogatni amihez mondjuk kicsit át kell mozgatnom a kezem.
És én azt érzem számos lehetőség van az érintőkijelzőkbe amit ki lehetne használni, és én ilyet nem látok, vagy olvasok, ezért írtam bízok ebben a 10.5 bétában, mert sokat nem tudni még róla és talán ilyen is lesz a felhozatalban.
www.youtube.com/watch?v=Lgu8YK8Qm1k
Mondjuk itt egy demo amit mondtam, mondjuk ez már nekem sok, én csak tényleg ilyen egyszerűeket szeretnék, amik tényleg gyorsítják az élményt
Dixon 2011.01.10. 23:07:32
Inkább ez mutatja jobban.
Mondjuk egyébként maga a böngésző nem jó, bár már rég próbáltam
Dzsini 2011.01.10. 23:59:28
A Dolphin megoldása valami, de ott is a gesture-t megelőzi egy gombnyomás, így máris lassú, problémás a használata a jobbgombos egérmódszerhez vagy az általam említett (és nem létező, valódi multitouchot használó) változathoz képest.
A zónázás megint más téma, ott ugyanaz a helyzet, mint a Dolphinnál, hogy bizonyos területre rányomsz, ami egy külön funkciót indít be. Jelenleg ennyi az, ami megoldható az Androidon, mert maga a rendszer képtelen normálisan többre.
Dixon 2011.01.11. 09:04:54
Én még mindig nem a multitouch-ot hanem valami érintésvezérlést hiányolok, vagy legalább valami próbálkozást innovációt érintőkijelzős/okostelefonokra az Operától, aki egyébként innovációban jó. Vagy a másik példa innováció, vannak a Mini szerverek Opera is csinálhatna hasonlót mint a Skyfire szerver oldalon Flash videókat átalakítják HTML5 videóra amit lejátszik, már az android/iOS.
Szóval én igazából az Opera bealvós, vagy nem törődöm stratégiáját bánom ezen a piacon. Bár lehet egyébként OEM-ekkel közben a mostani dolgokkal jó üzleteket kötnek és ez elég nekik nem tudom.
A multitouch kezelése pedig szerintem nem android hiba. Az én Spicám sem kezeli jó, de csak azért mert a Samsung nem írt drivert rá hanem csak egy orosz hobbi fejlesztő. És driver és hardver kérdése az egész igazából.
www.youtube.com/watch?v=hVlsRCMltDg
www.youtube.com/watch?v=KRCDRXYJBCY
Itt a példa szerintem a Galaxy S elég jól kezeli videó alapján.
Dzsini 2011.01.11. 09:52:53
A második felére:
Persze, külön driverrel és egyebekkel megoldható a dolog (ha a képernyő képes rá) - az általad linkelt videón ez látszik is - de jelenleg az ilyen szintű több érintéses rendszer az alap Android rendszeren nem elérhető, és könnyen lehet, hogy sok kapacitív képernyő (első videó HTC-je) nem is képes normál jeleket visszaadni, még jó rendszerrel sem, mert:
A második problémát a hardveres hiányáosságok mellett pont az úttörő Apple okozza: ugyanis a Multi-touch, mint "3 és több ujjat egyszerre regisztráló érintéses rendszerek" néhány szabadalma az ő kezükben van (a többi a Synapticsnál), és más rendszerek érthető okokból csak "Dual Touch" vagy "Gesture-enchanced Single Touch" rendszert használnak - ami a normál egyujjas rendszer a pinch-el és a swipe-al kiegészítve. Emiatt általában nem is szórakoznak azzal, hogy a kapacitív képernyőket ennél nagyobb tudásúra csinálják (lásd HTC), hiszen úgysem használhatják ki. A Galaxy S-ben ezekszerint benne van az 5 érintést kezelő képernyő, de az Android az alap APIval nem használhatja ki, mert nem fizet a teljes Multi-Touch képességek miatt az Apple-nek (vagy a Synapticsnak - nem tudom pontosan milyen szabadalmakkal rendelkezik melyikük).