Magyar Opera

Magyarul - helyesen (b1413)

Mióta kiderült, hogy az Opera 10 tartalmazni fog helyesírás ellenőrzőt, ezt a pillanatot vártam... Az első változatok ugyanis remekül tudtak angolul, de ez mit sem ér, ha én magyarul szeretném képernyőre vetni a gondolataimat. Vagy éppen ezt a cikket. Azonban a funkció nehezen értette a nyelvünket, a toldalékokkal meg végképp nem tudott mit kezdeni, és ugyebár csodás nyelvünk ezeket aligha nélkülözheti.

Nemrég adtunk hírt arról, hogy a saját ellenőrző motor helyett is a Hunspellt használják majd, és ez volt az a pont, amikor elkezdtünk erősen reménykedni. A mai előzetessel pedig valósággá vált a teljeskörű, ragozást is figyelembe vevő, javításokat felajánló ellenőrzés. De egyelőre ne szaladjunk ennyire előre, lássuk, mi van még.

Szintén nemrég mutatták be az Opera Turbót egy technikai előzetes képében, ami a honlapok betöltését gyorsítja kis sávszélesség esetén azáltal, hogy az Opera szerverein előbb összetömöríti azokat. Ez a funkció most bekerült a "hivatalos" előzetesbe is, és ezentúl annak szerves részét képezi majd. Közben viszont a felhasználói visszajelzések alapján számos módosítást eszközöltek rajta, többek közt javították a nem kattintható linkek és a képletöltések problémáját, javítottak a Gmail kezelésén és tovább növelték a sebességet. Ezenkívül beépítettek egy opciót, amivel a kapcsolat sebességéhez igazodva automatikussá tehető a funkció aktiválása. Ezt a Turbó ikonra kattintva (jobb gombbal) előhozható környezeti menüben, vagy a Ctrl+F12, Weblapok, Opera Turbó opciónál állíthatjuk be.

Figyelem! Az új előzetes egyik legnevezetesebb változtatása, hogy megkísérli egységesíteni a fájlneveket az egyes platformok között. Emiatt például a cache4 mappa elnevezése cache-re változik. Az ismert hibák közé tartozik, hogy a frissítést követően elvesznek a Gyorshívó bejegyzések és a favikonok! Ez azt is jelenti, hogy frissítés előtt ne felejts el biztonsági másolatot készíteni a profilodról!. Ha van rá mód és energia, akkor inkább egy tiszta telepítést javasolnék mindenkinek...

És akkor most vissza a helyesírás ellenőrzésre. Egyelőre még kicsit trükkös a használata, de az alábbiakat végrehajtva mennie kellene.
  • Telepítsd az új előzetest, de még ne indítsd el!
  • Töltsd le a magyar szótárakat
  • Nyisd meg a letöltött zip fájlt, és nevezd át benne az aff és dic kiterjesztésű fájlokat "hu"-ra (a kiterjesztés természetesen marad!)
  • keresd meg az Opera telepítési könyvtárában a Locale majd abban az en mappát
  • az ebben található en.zip fájlt nyisd meg és másold át az en.ini fájlt a letöltött zip fájlba hu.ini néven
  • zárd be a zip fájlokat, és a letöltötted nevezd át hu.zip-re
  • másold be ezt a fájlt a már említett Locale mappába, a hu könyvtárba

Ha minden jól ment, akkor egy szöveg mezőben a környezeti menüből kiválaszthatod a helyesírás ellenőrzést, és a magyar nyelvet. Nem állítom, hogy mindegyik lépés feltétlenül szükséges, de nekem így működik. A hibás szavakat szépen aláhúzza, igaz, időnként a helyeseket is, de ezeket könnyedén hozzáadhatjuk a szótárunkhoz.

Az előzetes hibáihoz tartozik még, hogy nekem nem sikerült magyar telepítővel feltennem, mert hibával leállt. Ekkor válaszd ki az angol nyelvet, azzal nem volt ilyen gondom. Helyesírásra fel!

Figyelem! Az előzetes verziók még sok hibát tartalmazhatnak, ezeket nem ajánlott mindennapi használatra telepíteni. Az Opera legutolsó végleges verzióját az Opera oldaláról töltheted le.

Letöltés:

Hasznos felhasználói JavaScriptek Operához

Már többször volt szó a felhasználói JavaScript-ekről, ezekből szeretnénk bemutatni pár hasznosat. De előtte pár szó arról, hogy miért és mire is jók a felhasználói JavaScript-ek. Az Opera automatikusan a browser.js nevű fájlt használja a következő problémák javítására: hibásan működő szkriptek, nem kompatibilis oldalak, valamint az Opera böngészőt blokkoló oldalak. A felhasználói JavaScript-ekkel lehetőségünk van a weblapok tartalmának cserélésére vagy saját tartalom hozzáadására. Így a böngészés sokkal kényelmesebbé, és egyszerűbbé válhat.

Felhasználói JavaScriptek telepítése és törlése

Először is létre kell hozni egy könyvtárat, amiben a felhasználói szkripteket tároljuk. Ha még nem rendelkezel ilyennel, akkor hozz létre egyet a következő módon: Eszközök > Beállítások > Haladó > Tartalom > JavaScript beállítások > Felhasználói Javascript fájlok mezőbe írd be az Opera profile könyvtárának elérési útját, majd utána a könyvtár nevét, például: \userjs.

Ha nem tudod, hogy a profile mappa hol található, írd be a böngésződ címsorába, hogy opera:about, majd nézd meg benne az Elérési utak résznél az Opera mappája sorban az elérési utat.

  • Telepítéshez csak másold be a JavaScript fájlt ebbe a könyvtárba;
  • Törléshez töröld a JavaScript fájlt a könyvtárból;
  • Ha ki akarod kapcsolni a JavaScript fájlt változtasd meg a kiterjesztését *.js-ről pélául *.js.x-re.

A fentiek elvégzéséhez használhatsz egy külön alkalmazást is:
UserJS Manager for Opera

És most lássuk magukat a szkripteket:

Tovább...

Nézz szembe a jövővel - arcmozdulatok az Operában

Az Opera éppen nyolc évvel ezelőtt, elsőként vezette be a böngészőben az azóta igen elterjedt egérmozdulatokat, amelyekkel jelentősen fel lehetett gyorsítani a böngészést. Kicsivel később, 2005-ben építették be a hangvezérlést, ezután a Nintendoval közösen a Wiimote mozgatásával történő böngészést, végül az érintőképernyős böngészést a DSi-n.

Bár a jövő egyre inkább az érintőképernyők felé mutat, mégis úgy hisszük, hogy van még egy olyan eszköz, amely a mai számítógépek túlnyomó részében jelen van, és segítségével egy teljesen új irányítási mód előtt nyílik meg lehetőség. Ez pedig nem más, mint a webkamera.

Ma az Operánál ennek megfelelően bemutatták az eddigi fejlesztésüket ebben az irányban, amelyet már ki is lehet próbálni a legutóbbi Peregrine előzetessel. Az „arcmozdulatok” segítségével még egyszerűbben, teljesen természetes mozdulatok és arckifejezések használatával irányíthatod a böngésződet. Az Opera az arcfelismerő algoritmus (Face Observation Opera Language) alapján képes felismerni a webkamerán keresztül a jellegzetes arckifejezéseket, amelyeket aztán parancsokká alakít a böngésző számára.

Tovább...
süti beállítások módosítása