Magyar Opera

Az én Operám - 15. (Herr_Frick)

A Magyar Opera blog meghirdette cikksorozatát, amiben bárki megírhatja, hogy ő hogyan használja az Opera böngészőjét. Ehhez segítséget is talál a kiírásban. Az alábbi írás is ennek az akciónak az eredményeként született, ezúttal Herr_Frick jóvoltából, akinek ezúton is szeretnénk megköszönni a munkáját!

Én és az Opera

Az Opera böngészővel való kapcsolatom kb. 2005-ben; egy évvel azután kezdődött, miután bekötötték nálam a széles sávú netet. Az Opera előtt Internet Explorert használtam, -bár igazán sosem nyűgözött le tudásával - alternatíva híján nem cseréltem le. Ebben az időben sok cikket olvastam a számítástechnikai újságok hasábjain, az Internet Explorer hibáiról, és biztonsági réseiről - bár mindent megtettem, hogy biztonságosan netezhessek (alapból ActiveX-ek tiltása, fájlműveletek engedélyezésének blokkolása, megbízható zóna létrehozása stb.) -, éppen ezért a böngészőcsere mellett döntöttem.

Amennyire emlékszem az Opera 7.50-es verziójával kezdtem az Operával történő ismerkedésemet. Ez még a reklámokat megjelenítő verzió volt - és bár elvből utálom, és kerülöm az ilyen jellegű szoftvereket -, éppen az Internet Explorer fogyatékosságai miatt az Operával mégis tettem egy próbát, amit nem bántam meg, és büszkén mondhatom, hogy azóta is az első számú böngészőm.

Pedig jónéhány böngészőt kipróbáltam az Opera előtt is. Az internettel történő ismerkedésemkor javában dúlt az Internet Explorer - Netscape Navigátor (Communicator) böngészőháború, és én akkor az iskolában Netscape Communicatort használtam. Később a technikumi éveim alatt - amikor is Netscape lényegében elbukta a küzdelmet, miután a Windows '98-ba beintegrálták az IE-t - Internet Explorerrel neteztem.

Az Opera kipróbálását követően viszont egyértelműen kiderült számomra, hogy fényévekkel megelőzi a Microsoft böngészőjét. Későbbiekben aztán kipróbáltam más böngészőket is, Firefox, Google Chrome, Konqueror, de nem voltak jobbak számomra a jól bevált Operánál. Először csak itthon az asztali gépemen használtam az Operát, majd miután találkoztam a portable verzióval, idegen gépeken is ezt használom.

Az Operából mindig a legújabb stabil kiadást használom, mind Windows, mind pedig GNU/Linux alatt. Portable verzióból pedig jelenleg a Magyar Opera oldalára felkerült speciális verziót. Előzetes, alfa, ill. beta verziókat nem használok, a 10-es verzióból az RC-t próbáltam ki Ubuntu alatt (furdalt a kíváncsiság ugye :D ).

Így néz ki

Az Operámon többnyire nem sok változtatást eszközlök az alap kinézethez képest, de azért van néhány kivétel. Skinből az Standard skin 9.6 blue mini - v 1.22 nevűt használom, szeretem a letisztult, színes, egyszerű ikonjait, annak ellenére, hogy elüt a 10-es verzió design-jától, nem is szoktam cserélgetni. Nem rejtem el a menüsávot, használok fősávot, fülsávot (ezt lent), állapotsávot (ez is lent kapott helyet), és címsort. A fősávból töröltem az általam feleslegesnek ítélt dolgokat (hangvezérlés, megnyitás, nyomtatás, keresés, stb.).

A címsávnál a mágus mellé betettem az új levél írása gombot, ill. a keresőmező elé egy biztonság nevű gombot (így azonnal látom, hogy egy oldal milyen szintű titkosítással bír). A visualtabs funkciót 15"-os monitor esetén nincs is értelme használni, helyette inkább a gombképeket használom. A panelem bal oldalt helyezkedik el, és rejtett, ha szükségem van rá, csak egy kattintás a kis sávon. A panelen mindössze csak a minialkalmazások nem találhatók meg.

Használt funkciók

Szerintem éppen a funkciók az Opera erősségei, nincs benne semmi felesleges. Jómagam szinte mindegyiket használom. A gyorshívóm 3x3-as méretű, ez elég a közepesen-gyakran használt oldalakra. A napi szinten használt oldalakat betölti az Opera megnyitáskor, ezek jó része zárolva is van.

A beépített levelezőt imádom, hiszen amire nekem szükségem van azt tudja, és nem kell külön levelező-klienst telepítenem. Két fiók van nálam, mindkettő POP3-as. RSS olvasóból is a beépítettet használom, több mint 10 honlapot követek így nyomon, és oldalanként testre szabhatom, hogy 15 percenként, óránként, esetleg naponta töltse le a híreket.

A szinkronizáló szintén az egyik kedvencem, segítségével a könyvjelzőimet szinkronizálni tudom a windowsos, az Ubuntus, és a portable operám között. Sőt ha úgy adódik, hogy nincs a közelemben Opera böngésző, bármilyen böngészővel hozzáférhetek az Operás könyvjelzőimhez a myoperás fiókomba belépve. A jelszókezelőt szintén használom, mert rendkívül komfortos, csak Ctrl + Enter, és máris beléptem a regisztrált oldalakra.

Az IRC klienst nemigen használom, mert már csak ritkán IRC-zek, viszont tökéletesen alkalmas a feladatra, operátori funkciókat is ismeri. A torrent-klienst kikapcsoltam, mert egy professzionális torrent-klienst használok, amin mindent testre tudok szabni, de egy kezdő torrentesnek (vagy egy olyannak, aki azt sem tudja, mi az), tökéletesen alkalmas a beépített is. A címsávomat mind címek beírására, mind pedig keresésre használom.

Keresőből csináltam Google magyar találatos, Google pictures, Wikipedia, Sztaki, Bing, Bing magyar, Bing pictures egyéni keresőket. Előzmény keresésre a címsort nemigen használom. Könyvjelzőből több száz van, kategóriákba rendezve, ezeket szinkronizálom is.

Kiegészítők

Az Opera kiegészítő lehetőségeit is előszeretettel használom. Minialkalmazásokból pl. a Touchthesky, Time and Date, Pénzváltó, Mértékegység váltó, Google Maps (bár ez valamiért nem működik, és le sem tudok tölteni működő verziót), valamint szabad perceimre EduMap, widgeteket használom.

Tartalomszűréshez a reklámblokkolás oldalon található felhasználói CSS fájlt használom, ill. az Opera beépített tartalomszűrőjét. Felhasználói JavaScripteket nem alkalmazok, bár kipróbáltam a link-alert.js -t de nem igazán működött megfelelően, sok esetben nem jelzett semmilyen típust a linken állva, ill. anno az Ikariam oldalra használtam a próba kedvéért, de nemigen tudok hasznos felhasználói js-t Opera alá, (esetleg javasolhattok ;) ).

Véleményem az Operáról

Nos az Opera az elmúlt, majd 5 év alatt teljesen hozzám nőtt, és a részem lett. Hasznos funkciói, és maximális testre szabhatósága miatt nem is cserélném le másra, és nincs is igényem, hogy az Opera mellett más böngészőt is használjak. Kedvenc operás funkcióim közül az elsőként az egérmozdulatokat említeném meg, olyannyira hozzászoktam, hogy gyakran azon veszem észre magam, hogy pl. egy másik program bezárásához is egérparancsot használnék ;).

Szeretem az Operában azt is, hogy minden oldalhoz külön tudok engedélyezni, vagy tiltani beépülőket, JavaScriptet, sütiket, stb. Kedvenc operás funkcióm a Görgetésjelölő, ezt az opera:config -ban 2-esre állítom, hiszen így működik megfelelően. Szeretem a ., illetve a , gomb megnyomásával történő gyors kereséseket az oldalon, vagy a magyar helyesírás ellenőrzőt, és még sokáig sorolhatnám.

Gyenge pont hirtelen nem jut eszembe, a 10-es verzióval azért sok mindent pótoltak.

Linkek a testreszabáshoz:

Tipp! További hasonló cikkeket a gyűjtőoldalon találhatsz.

A bejegyzés trackback címe:

https://magyaropera.blog.hu/api/trackback/id/tr141630500

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dzsini 2009.12.29. 18:25:35

jó kis írás!

hátha nem ismered: extendopera.org/
itt van sok jó kis userCSS és userJS - nálam pl. a linkify, a képátméretező, a youtube downloader, a google görgetős-lapozós (ha lap aljára érsz automatikusan alátölti a következő találatokat) állandó vendég.

ap · http://premiumlivesets.hu 2009.12.29. 23:29:24

a google pagert elárulhatnád hogy bírtad működésre, mert nekem nem csinál semmit :-/

Altano 2009.12.31. 19:56:49

@Dzsini: Köszönöm!
Az általad említett oldalt nem ismerem, mazsolázok majd közülük, köszi.
A cikk írása óta már 10.10-es Operám van, Unite-ot is használom időnként.
Minden Operásnak Boldog Új Évet Kívánok!
süti beállítások módosítása