Frissítés (június 30.) - Szépen halad a letöltés-számláló. Nemrég már elérte, és azóta bőven meg is haladta a 14 milliót!
Az elmúlt napok ilyenkor szokásos RC esője után szerintem senkit nem ért váratlanul, hogy az Opera ma kiadta asztali böngészőjének legfrissebb, 11.5-ös változatát, vagy más néven - az új Opera nevezéktan szerint - a kardhalat (Swordfish).
Az utóbbi időkben bevett szokás volt, hogy a feles verzió hozza a "nagyágyúkat", azaz megjelenítő motor komoly újításokkal érkezik. Itt elég csak a 7.5-ös, 9.5-ös vagy pláne a 10.5-ös változatra hivatkozni (a 8.5 kivétel, a verziószám-ugrás itt egyedül az ingyenessé válásnak szólt). Nem csoda, hogy most is valami ilyesmit vártunk. Sajnos ebben csalódnunk kellett, de azért újdonság így is akad szép számmal.
Kezdjük akkor mindjárt a megjelenítő motorral. A Presto valóban verziószámot lépett, és már 2.9.168-nál jár, igaz, régen egy tizedes ugrás sokkal jelentősebb változásokkal járt. Most "be kell érnünk" a HTML5 néhány újabb csodájával. A time
és a history
elemek mellett beépült a dataset
, az indeterminate
és a classList
attribútomok támogatása is. Ezeken túl fejlesztettek a DOM eseménykezelésen, és a CSS futtatáson is. Utóbbinál a feldolgozás sebessége 10-15%-al növekedett.
A háttérben lezajlott változások után következzen az, amit mindenki elsőre észre fog venni: megújult az Opera kezelőfelülete! A Featherweight (pehelysúly) projekt célja, hogy az Opera ne csak gyors és könnyed legyen, hanem úgy is nézzen ki. Az első fázis eredményei közül kiemelést érdemel a teljesen lecserélt ikonkészlet, és a világoskék színvilág, ami meglehetősen emlékeztet a Chrome megjelenésére...
Kisebb mértékben, de az elrendezés is változott. Az utóbbi éveben egyre kevesebb gomb kerül az alapértelmezett Operák felületére. Most a kezdőlap gombnak intettek búcsút (a megjelenítés beállításainál visszarakható), de nem járt jobban a címmezőt legördítő nyilacska sem (szintén visszaállítható). Szintén kapott némi kezelést a nagyítás csúszka és környéke.
Összhatását tekintve valóban egy letisztultabb megjelenést kaptunk, de persze az eddigiekhez hasonlóan ezt is szanaszét állogathatjuk, kedvünk szerint válogatva az Opera témái között.
Lassan összeállnak az Opera Gyorshívóról alkotott új elképzelései is. Az első változat, ami még a 9.2-ben mutatkozott be 2007 márciusában (több, mint 4 éve...) egyszerűen egy előnézeti képet rendelt minden berakott oldalhoz, amikből szám szerint 9 (3x3) lehetett. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, már lehet hátteret változtatni, a bejegyzések száma tetszőleges lehet, automatikusan igazodnak és méreteződnek, és mindig pontosan eggyel több látszik belőlük. Kivéve, ha kikapcsoljuk a plusz képet a beállításoknál, amik mellesleg már azonnal érvényre jutnak.
Két komoly változtatás maradt ki, az egyik a 11.10-el debütált, nevezetesen a kis előnézeti képek helyett a program megpróbál a logókra összpontosítani, illetve a honlapkészítők kezébe adni a lehetőséget. Ezzel egyébként például a Prohardver lapcsalád már élt is, mint azt a fenti képen is láthatjátok. De figyelmes szemlélő felfedezheti a mostani újítást is, ez pedig a Gyorshívóba ágyazható kiegészítőket jelentik.
A kezdőlapunk már nem feltétlenül statikus, hanem különböző hasznos tartalmak folyamatos megjelenítésére is alkalmas. A megjelenésre sikerült is egy kisebb kollekciót összehozni belőlük Érdemes megnézni például az időjárás-előrejelzőt (fejlesztők figyelem, kéne egy ilyen az Időképhez is...), az analóg és a digitális órát, de nem hiányozhat a Twitter vagy Gmail kliens sem.
Az új üzletpolitika része is lehet, hogy már az indulásánál elérhető jó néhány kevésbé ismert, de fejlődő webes alkalmazás "gyorshívósított" változata, például a Stocktwits, a The Hype Machine, a Webdoc vagy a Read It Later. Utóbbi nagyon egyszerű, de zseniális kiaknázása az új funkciónak: kattintásra a későbbi olvasás céljából korábban "félretett" cikkeink közül nyit meg egy véletlenszerűen választottat...
Történt 1-2 "visszalépés" is, ami itt előnyt jelent. Végre megint lehet füleket húzni a Gyorshívóba, mert ilyenkor nem vált át kattintásra a nevezett fülre. Ezen túl természetesen rengeteg hibajavítás kerül be az Opera 11.50-be, és többek közt az M2 levelező is tanult pár új trükköt. Például már jobban boldogul a Gmail-féle IMAP értelmezéssel, és a levélszemét szűrőik sem verik keresztbe egymást.
Egyszóval itt az új Opera, ami szebb, gyorsabb, okosabb. talán nem annyival amennyire vártuk, de kétségkívül előre léptünk. Nyilván ez valamiféle kötelező új funkció plusz hibajavítás hibrid volt, ami után már tűkön ülve várjuk a Ragnarököt, a WebGL támogatást és persze az örök ígéret hardveres gyorsítást. Talán már az Opera 12-ben... Addig is töltsétek a 11.50-öt, egyrészt, mert nincs más, másrészt, mert letöltési versenybe fogtak a cégnél, jelenleg már meghaladták a 3,7 milliót. Legyél te a következő!
Opera 11.50 letöltése Windows, Mac és Linux rendszerekre.
Az utolsó 100 komment: