Magyar Opera

Gyorstipp: Címsáv az állapotsávban felülre pozicionált tabok esetén

A felülre pozicionált füleknek az egyik és talán az egyetlen hátránya az, hogy ha sok fül van nyitva nem látható az adott oldal teljes címe és csak favicon alapján lehet megkülönböztetni. Ennek mostantól vége. A következő userJS segítségével az aktuális, aktív lap teljes címe teljes hosszában megtekinthető a bekapcsolt állapotsávon, tehát még az előnézeti képekkel sem kell trükközni.

A userJS-t még Lex1 írta 2008-ban, de az Opera 10.5x-től vált széles körben is aktuálissá.

Opera Mobile 10.1 béta Symbianra és Maemo Linuxra

A mai napon ha új előzetes nem is, de egy kellemes hír mindenképpen érkezett. Megjelent ugyanis az Opera Mobile 10.1 első bétája - egyelőre sajnos csak Symbian S60 és Maemo Linux rendszerekre. Utóbbi elég friss rendszer, és már az első - 10-es - verziójának kiadása is kisebb szenzációszámba ment. Nem elsősorban a platform, vagy a nem túl elterjedt Nokia N800, N810 és N900 készülékek miatt (ezeket támogatja ugyanis), hanem a benne lévő újítások miatt.

Persze nem kell itt soha nem látott dolgokra gondolni, de ami a PC-s változatban megtalálható, annak léte nem éppen triviális a mobiletelefonokban. Az Opera deklarált célja, hogy minden eszközre eljutassa a netet - méghozzá nyilván Opera-módra - így nem meglepő, hogy az új jövevények megint sokat merítettek a PC-s verzió képességeiből. Immár a Symbian tulajdonosok is élvezhetik a Prestót (2.5-ös verzió) és az újjászületett VEGA grafikus könyvtárat.

Talán az egyik legfontosabb a Carakan JavaScript motor használata. Itt senki sem hivatkozhat arra, hogy mit számít pár milliszekundum, hiszen mobil eszközöknél inkább jó néhány másodpercről van szó. Egyelőre az architektúrális optimalizációt (másként megfogalmazva, a JIT-et) nem aktiválták a Symbian változatban, a Maemósban viszont már ez is benne van! Sajnos teszteket nem tudok futtatni - mert nincs ilyen készülék a birtokomban - de a PC-s verzió és az Opera leírásai alapján az architektúra független változat is kb. háromszoros gyorsulást eredményez, ami JIT-el együtt 10-15-szörös is lehet, tekintve, hogy azóta a Carakan is tovább fejlődött.

Frissítés! Egy Maemo tulajdonos (Nokia N810) letesztelte a platformon rendelkezésre álló böngészőket (vagy legalábbis egy részét). Az eredmények SunSpider alatt: MicroB (Gecko alapokon; a Nokia készíti): futottak még..., Tear (WebKit): 78s, Firefox Mobile 1.1: 37,7s, Opera Mobile 10b (Carakan): 45s, Opera Mobile 10.1b (Carakan + JIT): 17,5s! Amint az látható, a JIT majdnem megtriplázta a sebességet (nincs Futhark-os böngésző Maemora, így nem is lehet összevetni a Carakannal). Ez ugyan Maemo Linux, de ugyanúgy ARM proci van alatta, mint szinte bármely más telefonban. Mire számíthatunk? Számoljunk: az N810-nek egy 400MHz-es ARM processzora van, ami architekturálisan is gyengébb, mint a mai csúcs, de az egyszerűség kedvéért nézzük csak az órajelet, ami ma 1GHz az elit kategóriában. Ezen az eredmény arányosan 7s lenne. Összehasonlításként: iPhone4: 10,6s, IE8 a PC-men(!) (AMD 3,1GHz + Win7): 6.1s! És ez csak egy szabadidős projekt volt...

Itt még nem ér véget az újdonságok sora, például bekerült a repertoárba a Geolocation, ami a WiFi, 3G és egyéb adatok alapján megpróbálja belőni a pontos pozíciónkat, és - engedélyezés után - elküldi az azt igénylő weblapoknak. Ez a funkció nyilván a mobil eszközökön (laptop, mobiltelefon) igazán hasznos, érkezése tehát örömteli. Már csak olyan honlapok kellenek, amik kellően ki is használják....

További újítás egyes CSS3 elemek támogatása, mint a box-shadow és a border-image, vagy a 2D transzformációké, például a translate, a scale, és a rotate. Ezzel kapcsolatban egyébként épp ma született egy oldal, ahol nagy vonalakban bemutatják az egyes Opera változatok által támogatott szabványokat jól áttekinthető formában, összehasonlítva az asztalit a Mobile-al és a Minivel.

Mindezeken túl számos hibajavítás is érkezett a korábbi verziókhoz képest, és a felhasználói felület is kidolgozottabb lett. Mivel ez még csak béta, hibák is előfordulnak. Például némileg megnövekedett a memóriahasználat, nem működnek az alapértelmezett szoftveres billentyűzetek (Maemo), bizonyos körülmények között igen lassú lehet a Geolocation az első használatkor, valamint egyes esetekben nem működik az Opera Link sem. Meg persze adatvesztés veszélye is fennáll, esetleg el sem indul a cucc, szóval csak óvatosan, ez még csak béta.

Azt sajnos nem tudni, hogy az új verzió mikorra várható más mobil eszközökre, például Windows Mobile-ra vagy Androidra, de talán már nem kell sokat várni rájuk sem. Az pedig, akinek Symbianja vagy Maemo Linuxa van, rögvest le is töltheti az új változatot egy próbát biztos megér...

Az Opera memóriakezeléséről dióhéjban

Az utóbbi időben elég sokan panaszkodnak, hogy az Opera sok memóriát eszik a többi böngészőhöz képest. Ha csak a számokat nézzük, ez igaz is, viszont a hátterét és a miértjét sem árt figyelembe venni, hogy pontosan megértsük miért van erre szükség.

Hasonlatként rögtön felhoznám a Windows, Superfetch nevű szolgáltatását. Manapság egy átlagos számítógépben minimum 1GB memória található. A ki nem használt, üresen álló memória pedig pazarlás, mintha söröskorsóból innánk a féldecit.

A memóriába sokkal gyorsabban lehet írni és sokkal gyorsabban lehet róla olvasni, mint a HDD esetében, ráadásul hangtalan és kevesebbet is fogyaszt. Éppen ezért az az alkalmazás is gyorsabb lesz, ami lemez helyett memóriából dolgozik, illetve hatékony memóriamenedzsmenttel rendelkezik.

Ahány böngésző, annyi különböző memóriakezelés. Az Internet Explorer már a Windows betöltődésével betölti egyes részeit, amit benn is tart a memóriában attól függetlenül, hogy fut-e a böngésző.

A Firefox, válaszul a róla elterjedt "memóriazabáló" jelzőre a 3-as verziótól szinte mindent kilapoz a memóriából, amit nem használ és ez alacsony memóriahasználatot eredményez, viszont átlagon felüli CPU használatot alapjáraton és a program működésének lassulását hosszabb futás után, a memóriablokkok töredezése miatt.

A Google Chrome a fülek külön folyamatba rendezésével a bezárt lapok által lefoglalt memóriát azonnal visszakapja, még ha a főprocessz folyamatosan hízik is pár megával, viszont éppen emiatt jóval több memóriát eszik 1-1 fül, mint a többi böngészőben. 40-50 megnyitott oldal esetén hatalmas memóriát képes lefoglalni. Extrém használat esetén pedig akármennyi memóriával is rendelkezünk, mivel a külön processz valójában csak alprocessz, a program 32 bites voltából eredő 2 gigás határ elérése után a Windows ugyanúgy kilövi, mint a többit.

Az Opera az oldal előzményeit és a korábban bezárt lapokat a memóriában tartja az általa alapértelmezésben dinamikusan lefoglalt memória határáig, amely a rendszermemória 10%-a. Tehát 2 giga esetén 200, 4 giga esetén pedig 400 mega. Éppen ezért az Opera fut a leggyorsabban a gyenge, 512, vagy ennél kevesebb memóriával rendelkező gépeken is.

Cserébe az oldalak előzményeiben való navigálás azonnal történik az oldal újratöltése és HDD-ről történő cachelés nélkül és a korábban bezárt lapok is szinte azonnal újranyílnak, valamint hosszú futásidő (30-40 órától a végtelenségig) után sem lassul be.

Valamint extrém felhasználási szokások esetén sem lassul be. Például mikor egyszerre megnyitunk 40-50 lapot az Opera akadozik ugyan, de még válaszképes marad, a többi böngészőnél ez hosszú válaszképtelenséghez vezethet. Persze ilyesmit ritkán teszünk, viszont jól szemlélteti a memóriakezelés jótékony hatásait.

Akárcsak ha 20-30 megnyitott lapot töltünk újra egyszerre (vagy éppen ennyi füllel zártuk be korábban, majd újra megnyitjuk a böngészőt) is szemmel látható a különbség.

Ennek azonban az az ára, hogy az erősebb, több memóriával rendelkező gépeken az Opera is többet eszik.

Akiket mindezek ismeretében továbbra is zavar, hogy az Opera viselkedése esztétikai károkat okoz a memóriahasználati grafikonon, íme pár tipp, amivel csökkenthető a memóriaigénye az erősebb gépeken is.

A Beállítások > Haladó > Előzmények alatt kapcsold ki teljesen a memória gyorsítótárat. A lemez cache-t is kikapcsolhatod, de akkor újra fog tölteni minden elemet az oldalon, ha elnavigálsz róla, ennek hagyj valamennyit. Akár többet is adhatsz neki a gyári 20 mega helyett, akkor több elemet tud megőrizni, amit később visszatölt, így nem a szerverről kell újra letöltenie.

Valamint a 10 tipp az Opera 9 gyorsítására postban lévő 2, 3, 4, 5, 7 és 8-as tippek is segíthetnek.

süti beállítások módosítása