Magyar Opera

Megjelent az Opera 9.10 első előzetese

Amint az várható volt, a mai napon az Opera Desktop Team honlapján elérhetővé vált az Opera következő előzetese. Letöltéskor és telepítéskor Opera 9.10-ként azonosítja magát, azonban az opera:about ablakban még 9.03-ként szerepel. Mint az a build számából (b8629) is látszik, számos változtatás található benne.

A legnyilvánvalóbb újítás az ún. fraud protection - azaz a hamis weboldalak elleni védelem - beépítése. Ezt a funkciót egy korábbi cikkben mi is bemutattuk, az Opera honlapján olvashatod a részleteket. Az új előzetesben a funkció még nem a végső állapotát mutatja, inkább csak bemutató és teszt jelleggel került bele.

Ezen kívül természetesen más változásokat is eszközöltek a fejlesztők, az új változat többek közt számos hibajavítás tartalmaz. A fontosabb változások:

  • megnövelt stabilitás
  • lapikonok helytelen megjelenítése ki lett javítva
  • a Cél mentése másként... és a Lemezre mentés már megfelelően (együtt)működik
  • működnek a multimédia gombok akkor is, ha az Opera van fókuszban
  • a letöltési beállításoknál már megfelelően működik az azonnali mentés ide funkció
  • a Mester jelszó engedélyezése és tiltása után már nem tűnnek el a jelszavak a Mágusból
  • a teljes lista

Sajnos azonban a számos változtatás miatt pár új hiba is becsúszott. Az eddig ismertek:

  • magas processzorhasználat a Google Maps oldalain
  • CNET oldalai hibásan jelennek meg
  • UNIX alatt a program összeomlik, ha a letöltés párbeszédpanelben megváltoztatjuk a letöltött fájlt kezelő programot

Kapcsolódó linkek:

Csalás elleni védelem az új Operában

Az Opera tegnap a londoni eseményen bejelentette, hogy az új, 9.1-es verzió beépített csalás elleni védelemmel is fog rendelkezni. Az új módszerrel az Opera már nem csak a weblap biztonsági információit jeleníti meg, hanem a megnyitás közben le is ellenőrzi az oldal megbízhatóságát, és a már ismert adathalász oldalakon egy figyelmeztetést jelenít meg a rosszindulatú weblap megnyitása helyett.

Az Internet Explorer és a Firefox már tartalmaz ilyen, ún. anti-phising módszert, az Opera megoldása azonban mindkét böngészőtől eltér, és hatékonyabb védelmet biztosít. Az Opera ugyanis a weblap megnyitásakor felveszi a kapcsolatot egy központi szerverrel, és valós időben kérdezi le a weblap jelenlegi státuszát. A Firefox ezzel szemben egy feketelistát használ, amit egy központi szerverről tölt le bizonyos időközönként, és a lokális másolat alapján ellenőrzi a megnyitott weblapokat (lehetőség van azonnali ellenőrzésre is, ha külön bekapcsoljuk). Az Internet Explorer 7-es verziója fehér listát használ az oldalak ellenőrzésére.

A weblapokkal való visszaélések manapság már sokkal rövidebb idő alatt zajlanak le, mint régebben, így a lokális, frissített lista nem nyújt megfelelő védelmet. A támadások nagy része néhány óra alatt zajlik le, ezért mindenképpen valós idejű ellenőrzésre van szükség.

Az Opera a GeoTrust szolgáltatását használja a weblapok ellenőrzésére, amely jelenleg a megtévesztő weblapok 99%-át képes beazonosítani. A weblapok megnyitásakor az oldal betöltésével párhuzamosan Opera egy kis csomagot küld egy központi szervernek az oldal címével, amely egy biztonságos, aláírt XML választ küld vissza a webcím megbízhatóságáról. Az Opera által küldött csomag semmilyen személyes adatot nem tartalmaz (ezt le is lehet majd ellenőrizni, mivel egyszerű szöveges formában küldik el), nem tárolják le az IP címeket és a kéréseket, így utólag már nem tudják beazonosítani, hogy melyik kérés kihez tartozott. Mivel az ellenőrzés az oldalak betöltése közben történik, ezért nem lassítja a böngészést.

Az anti-phishing megoldás szerepelt az Opera 10-hez kért funkciók között is, remélhetőleg a későbbiekben további kéréseket is megvalósítanak a listából.

Kapcsolódó linkek

süti beállítások módosítása