Magyar Opera

Opera 60

Nem káprázik a szemünk, az Opera tényleg kihagyta az 59-es verziót, és rögtön a 60-asra ugrott.

Külsőre a legfontosabb változás a felhasználói felület sokadik újratervezése. Ezúttal a teljes minimalizmus irányába indultak el a különféle elemek szegélyeinek eltüntetésével. Mottójuk, hogy a böngésző csak egy keret az internet használatához. Az új dizájn mellett néhány gomb is új helyet kapott a felületen, illetve a korábbi sötét és világos téma mellett két új, speciális összeállításból is választhatunk.

Funkcionális újítás a mobilos kiadásban már megtalálható kriptovaluta pénztárca és az ehhez kapcsolódó azonosítási eljárás támogatása. Az előbbiben értelemszerűen kriptovalutákat tárolhatunk, illetve ezekkel fizethetünk az erre alkalmas weboldalakon. Az utóbbi pedig arra szolgál, hogy az erre felkészített weboldalakon a telefonunkkal, illetve annak feloldásával hitelesítsük magunkat.

Ezekkel az újításokkal és a már korábban bevezetett VPN és tartalomblokkoló funkciókkal együtt az Opera úgy hirdeti magát, mint az egyetlen web 3-as böngésző jelenleg a piacon.

Szerk: Ebben a kiadásban hivatalosan megszűnt a gyorshívó bővítmények támogatása. Ennek az oka az, hogy az Opera eddig is csak belehackelte ezt a funkciót a Chromiumba, viszont most olyan változások történtek motorszinten, hogy többé már nem éri meg erre erőforrásokat fordítani.

Szerk2: Ebben a kiadásban búcsúzik a Turbo is. Az Opera úgy döntött, hogy manapság már nem hoz annyi előnyt, mint régebben a lassabb kapcsolatok esetén, ezért már nem éri meg fenntartani.

Letöltés - Változáslista

A Vivaldi jövője

Néhány napja a CNET-en jelent meg egy interjú, amiben Jon Von Tetzchner, a Vivaldi egyik alapítója beszélt a rövidtávú tervekről. Konkrét céldátumok nem hangzottak el, de így is érdemes átfutni.

Kiderült például, hogy reklámblokkolón jelenleg azért nem dolgoznak, mert a Vivaldi tisztában van azzal, hogy az interneten ingyenesen elérhető tartalmak nagy részéhez muszáj reklámokat használni. Más a helyzet viszont a trackerekkel, amik ellen szeretnének erőteljesebben fellépni, hiszen a cég filozófiájának egyik alappillére a felhasználók személyes adatainak tiszteletben tartása. Éppen ezért a jövőben várhatók ilyen irányú funkciók a cégtől.

Talán az egyik leginkább várt fejlesztés az Androidos verzió, ami a tervek szerint idén végre megjelenik. A cég néhány dolgozója és a hivatalos teszterek már egy ideje használják, és a kilátások biztatóak. A cél az, hogy már az első kiadás is kitűnjön a többi Androidos böngésző közül, annak ellenére, hogy biztosan nem fog minden tervezett funkciót tartalmazni. Amire hosszabb távon lehet számítani, az természetesen a szinkronizálás, illetve a felület testre szabhatósága és a bővítmények támogatása. Sajnos az iOS-es kiadásra biztos, hogy többet kell várni, mert ahhoz az Apple WebKit motorját kellene használni, ami sok plusz munkával jár.

Egy másik funkció az M3 néven futó levelező kliens. Jelenleg úgy tűnik, hogy ez csak később fog megjelenni, de szintén még idén. A dolgozók egy része már ezt is aktívan teszteli. Kicsit úgy tűnik, hogy ez inkább Von Tetzchner szívügye, és még a Vivaldi felhasználók közül is csak keveseknek fontos, de mindenképpen jelentős erőforrásokat áldoznak rá. Annál is inkább, mert a cikk ugyan nem említi, de egy RSS olvasó és egy beépített naptár fejlesztése is folyamatban van. Von Tetzchner filozófiáját ismerve biztos, hogy ezek külön-külön is használhatók lesznek, de valószínűleg együtt alkotnak majd komplett csomagot.

És hogy mennyi felhasználója is van a Vivaldinak? Jelenleg kb. 1,2 millióan használják aktívan a böngészőt, ami a Microsofttal (Bing) és a Duck Duck Go-val kötött szerződéseknek hála éves szinten nagyjából ugyanennyi dollár bevételt termel. A számítások szerint 3-5 millió aktív felhasználóval már hosszabb távon is stabilan tudna működni a cég.

Az biztos, hogy a Vivaldi megjelenése óta a legizgalmasabb évet éljük. Reméljük, hogy minden a tervek szerint halad majd.

süti beállítások módosítása