Magyar Opera

Egy lépéssel közelebb a bétához (b1104)

A lengyel Desktop Team csapat üdvözöl minden Opera felhasználót. A jelenlegi előzetesben csiszoltak a privacy beállításokon és egy új funkciót kaptunk a billentyűparancsokhoz, mégpedig a Hibakonzolt, amelyet gyárilag a Ctrl+Shift+O-val lehet előhívni.

A korábbi előzetesben említették a kiegészítők automatikus frissítését. Ha ki szeretnéd próbálni, töltsd le a To-Read sites (v. 2.1)-t vagy a Fast search (v. 1.1-2)-et, amiket direkt próba céljából készítettek. Letilthatod egyiküket, hogy teljes áttekintést kapj a működésről. Mikor a frissítés elérhető a letiltott kiegészítőnek is frissülnie kell és értesítést is kapsz róla (Hurrá! - a szerk)

Az engedélyezett kiegészítők böngésző újraindításkor, vagy manuális frissítéskor frissülnek.

A frissítéskeresési intervallum itt állítható:

opera:config#AutoUpdate|Add-onsCheckIntervalGadgets

Az érték másodpercben van megadva és a minimális érték (86400), tehát 1 nap. A manuális frissítést viszont, ahogy a browser.js-nél már megszokhattuk a Súgó->Frissítések keresése menüpontból bármikor elérhetjük.

Ha a kiegészítők sikeresen frissültek:

  1. Értesítést kapsz, mikor a folyamat megtörtént.
  2. A "To-Read sites"-nak megváltozik az ikonja.
  3. A "Fast search" kap egy új ikont és részleteket.
  4. Mindkét kiegészítőnek magasabb lesz a verziószáma.

Figyelem! Az előzetes verziók még sok hibát tartalmazhatnak, ezeket nem ajánlott mindennapi használatra telepíteni. Az Opera legutolsó végleges verzióját az Opera oldaláról töltheted le.

Letöltés (Opera 11.00 b1104):

Ismert hibák:

  • DSK-319455 - A frissítés a https://extension-updates.opera.com/ címről még nincs hozzáadva a megbízható tárolókhoz, így figyelmeztetést kapsz.
  • DSK-319432 - Kiegészítők nem frissülnek nem megbízható tárolókból.
  • DSK-318154 - Nincs értesítés, ha egy kiegészítő frissítése nem sikerül.

Változások listája (Desktop):

  • DSK-318753 - A címsáv megnyitásakor a "Részletek" gombra kattintva nem történt semmi.
  • CORE-30424 - Nyomtatáskori összeomlás javítva.
  • DSK-319186 - Környezeti menü újra működik, ha a mozdulatparancsok le vannak tiltva.
  • DSK-318871 - Linux: Alt+Tab esetén nem történt semmi.
  • DSK-319326 - A frissítési dialógus x+1-ről akart frissíteni x-re.
  • DSK-319150 - Az UI üzeneteknek kezelnie kellett volna az <access origin="*">-t.
  • DSK-317977 - "Get more extensions" link hiányzott az Extensions Managerből, ha csak fejlesztői módú (kicsomagolt) kiegészítők vannak telepítve.

Új címsáv, mozdulatparancsok, M2 és kiegészítők (b1094)

A béta közeledtével a fejlesztők két új fícsörrel is megajándékoztak minket és további M2-t érintő javításokkal, fejlesztésekkel.

Biztonságosabb címsáv

Címsáv

A címsáv a böngésző egyik legfontosabb része. Ezen keresztül érjük el normál esetben a weboldalakat, sokszor ebből keresünk és egyéb információval is szolgál. Az Opera 11-ben a címsáv a következő szintre lépett, pontosabban leegyszerűsödött. A fejlesztők is említik, hogy ez elsősorban azokat a felhasználókat célozza meg, akiknek úgy gondolják, hogy a Google.com-on vannak, miközben a google.com.csunyaoldal.com címen vannak és az URL stringek parse-olása is fejtörést okoz nekik.

A power userek megértik ezeket, de az esetek többségében felesleges az átlagfelhasználó szempontjából.

Az Opera új címsávjának funkciói:

  • Minden weboldal kap egy jelölést a címsáv bal oldalán. A jelölés lecseréli a protokollokat, mint HTTP, HTTPS, FTP, Localhost és Opera. Ezek újra megjelennek, mikor a címsorba helyezzük a fókuszt.
  • A jelölésre kattintva egy gyors áttekintést kapunk a weboldal biztonságáról.
  • A weboldal végi paraméterek (anchorok, query-k) elrejtve maradnak, amíg nem helyezzük a címmezőbe a fókuszt. Az opera:config#UserPrefs|HideURLParameter paranccsal szerencsére visszaállítható a régi rendszer.
  • És végül, a jelölés az Opera Turbó használata esetén az Opera Turbó sebességével kapcsolatos információkat is kiír.

Vizuális mozdulatparancsok

Mozdulatparancs

Sokak által kedvelt funkció az egérrel kiadható mozdulatparancsok Operában.. Ez az egyik legrégibb innováció Operában, amely egészen az 5.1-es verzióig vezethető vissza 2001 áprilisára. 10 évvel később kapott egy kis ráncfelvarrást, amely szintén az átlagfelhasználókat segíti. A jobb gombot hosszan nyomva tartva megjelenik egy navigációs segédlet, amely mutatja a felhasználónak, hogy éppen milyen parancsot fog végrehajtani és milyen irányba mozoghat.

Tovább...

Magyar nyertes az Androidos háttérképversenyen

Idén nyáron már mi is rendeztünk egy design versenyt itt a blogon, amelynek a győztese Emoryy lett. Most kiderült, hogy nem volt érdemtelen ez a győzelem, hiszen ő nyerte meg a My Opera által rendezett versenyt is, amelynek a fődíja már nem egy Opera póló, hanem egy Samsung Galaxy S Android okostelefon volt!

Bár a mezőny erős volt, Emoryy a fenti képpel simán nyerte a versenyt, amihez ezúton is gratulálunk!

A verseny részleteit és a további pályaműveket a Choose Opera blogon nézhetitek meg.

Gyorstipp: Google Translate, mint szótár

A legutóbbi előzetes kapcsán rátaláltam Igor Reverser blogjában, hogyan lehet a Google Translate-hez Suggestion-t társítani.

Az elkészített PHP fent van a magyaropera.info szerverén, tehát nektek már csak a következő sorokkal kell kiegészíteni a search.ini-t, miután felvettétek egyéni keresőnek:

Bármilyen nyelvről magyarra:
Suggest Protocol=JSON
Suggest URL=http://magyaropera.info/gsearch.php?q={SearchTerm}&tl=hu
Bármilyen nyelvről angolra:
Suggest Protocol=JSON
Suggest URL=http://magyaropera.info/gsearch.php?q={SearchTerm}&tl=en

A search.ini fájl szerkesztéséről bővebb leírást itt találsz.

Search Suggestions (b1085)

A fejlesztők ismét felvették az alfák után már megszokott tempót, így nem meglepő módon éjfél után egy perccel érkezett meg az új előzetes, amely új funkciót is tartogat azok számára, akik nem szeretnek konfigurációs fájlokat bütykölni.

Mégpedig a sokak által várva várt Google Search Suggestion-t. A funkció először az Opera 7.5-ben mutatkozott be, amikor még csak a keresődobozból működött, majd később kivették a Google akkori kérésének eleget téve és végül felhasználói nyomásra a 10.60-ban visszatették, immáron címsorból is működő változatban.

Kezdetben csak az angol Wikipédia és a Bing (valamint az orosz Yandex, ami minket nem érint) volt benne a gyári támogatásban, de a nyílt JSON szabványnak köszönhetően ez további keresőkkel volt bővíthető.

Ennek az oka főként az volt, hogy a Google nem támogatja az Operát, tehát csak Firefox-os vagy Chrome-os sourceID-vel lehetett használni (még az Internet Explorer is a Firefox-os sourceID-t használja).

Akkor következzen a rövid változások listája:

Ismert hibák:

  • Gmail nem töltődik be (javítva lesz a következő előzetesben).

Változások listája:

  • DSK-316229 Alapértelmezett keresőikon megváltoztatva az alapértelmezett kereső faviconjára.
  • DSK-316669 Google Search Suggestion támogatás.
  • DSK-317921 A keresődoboz tartalmának törlése után már nem ajánlja fel a keresési ajánlatokat.

Figyelem! Az előzetes verziók még sok hibát tartalmazhatnak, ezeket nem ajánlott mindennapi használatra telepíteni. Az Opera legutolsó végleges verzióját az Opera oldaláról töltheted le.

Letöltés (Opera 11.00 b1085):

süti beállítások módosítása