Magyar Opera

Kiegészítők gombjainak testreszabása

Tipp: Ha az alfa verzió egy újraindítást követően minden indításnál összeomlik, a toolbar.ini fájlodban keresd meg az [Extensions Toolbar.content] szekciót és töröld ki az alatta lévő sorokat. A számozás természetesen változhat, a lényeg, hogy a szekció üres legyen.

ExtensionButton0, 128
ExtensionButton1, 129

A kiegészítők gombjait elvileg nem lehet áthelyezni az Opera 11 alfa verziójában. Gyakorlatilag viszont igen. Ehhez hívjuk segítségül a toolbar.ini-t. És természetesen ahhoz (ha még nem töröltük a régi, megszokottat), hogy hogyan javítsuk meg anélkül, hogy újat generálnánk.

Ezt a postot megpróbálom a kevésbé jártas felhasználók számára is érthetővé tenni, akit csak a lényeg érdekel, ugorjon ide.

  1. Lépjünk ki az Operából
  2. Start menü » Futtatás
  3. A megjelenő ablakba írjuk (vagy másoljuk) be a következőt, idézőjelek nélkül: "%userprofile%\AppData\Roaming\Opera\Opera\toolbar"
  4. A megnyíló ablakban nyissuk meg a toolbar.ini nevű fájlt Jegyzettömbbel (a Windows automatikusan ehhez társítja).
  5. Látni fogunk egy ilyen részt legfelül:

    Opera Preferences version 2.1
    ; Do not edit this file while Opera is running
    ; This file is stored in UTF-8 encoding

    Ehhez ne nyúljunk. Alatta lesznek kapcsos zárójelek [ ] között lévő szekciók. A UTF-8 encoding után hagyjunk egy szóközt és utána szerkesszük (vagy másoljuk) be ezt a sort:

    [Extensions Toolbar.content]

    Miután ezzel megvagyunk, nyomjunk egy Ctrl+S-t, zárjuk be a toolbar.ini-t és nyissuk meg az Operát. Az utolsó lépés, Operában jobb klikk a címsávon Testreszabás » Eszköztár visszaállítása

    Eszköztárak gombjainak áthelyezése

    A [Document Toolbar.content] alatt találunk egy ExtensionSet5 nevű sort. Erre lesz szükségünk, ugyanis ez határozza meg a gombok helyét és pozícióját az eszköztáron, esetünkben a címsáv végén. Mivel mint látható, ez globálisan tárolja az összeset, sajnos spacereket nem tehetünk az egyes gombok közé, de sok mást csinálhatunk vele.
Tovább...

Operások írták: az új Opera telepítő

Nevezhetnénk akár véletlen egybeesésnek is, hogy tegnap éppen erről írtam, a felhasználó szemével, ma pedig a Desktop Team blogon egy fejlesztői írásban mutatják be az Opera új telepítőjét. Ilyen véletlenek azonban nincsenek, egyszerűen a már mindenhol beharangozott kiegészítőkön túl ez a másik jelentős, és teljesen új funkció a böngészőben. Ez a cikk bemutatja a telepítőt fejlesztői oldalról, és némi háttér információval szolgál az érdeklődőknek

Ez a bejegyzés a "The new Opera Installer" című cikk fordítása. Az eredeti cikk 2010. október 22-én jelent meg a Desktop Team blogon.

Üdv mindenkinek!

Mint azt már bizonyára észrevettétek, az Opera böngésző Windowsos alfa verziója egy teljesen új telepítőt kapott. A továbbiakban ezt kívánom nektek bemutatni, és elmagyarázni a főbb különbségeket a korábbi verziókhoz képest.

De elsőként örömmel jelenthetem, hogy tegnaptól kezdve ez lesz az egyetlen Opera telepítő. A klasszikus és az MSI telepítő egyaránt megszűnik, ez alól kivételt csak az automatikus frissítő csomagok jelenteken, amikkel a 11-est megelőző verziók használói frissíthetik a böngészőjüket. Összefoglalva: aki eddig sem szerette az MSI telepítőt, annak többé nem kell foglalkoznia vele, azoknak pedig pedig a klasszikus verziót részesítették előnyben, megpróbáljuk biztosítani, hogy semmit se hiányolhassanak az új változatból.

Röviden a működésről

Az egyik legfőbb érv a korábbi klasszikus és MSI telepítővel szemben az volt, hogy mindkettőt egy külsős cég készítette, így nem volt teljes irányításunk a működésük felett, ami megnehezítette, néha pedig egyenesen lehetetlenné tette bizonyos problémák megoldását.

Tovább...

Opera 11: az új telepítő

A ma megjelent Opera 11 alfa legnagyobb újítása kétség kívül a kiegészítők támogatása. (Illetve kiegészíteni eddig is lehetett, csak most már úgy is hívják őket, és okosabb, egységesebb lett az egész). Van azonban olyan újítás, ami kellőképp jelentős ahhoz, hogy egy külön bejegyzést kapjon, viszont egészen a megjelenésig szinte egy szó sem esett róla: ez pedig a megújult Windowsos telepítő.

Noha ez általában egy egyszer használatos funkció, szerepe mégis kiemelkedő, mert a böngészőt letöltő felhasználó először ezzel szembesül. Ha az első benyomások jók, akkor nagyobb eséllyel dönt az Opera mellett, mintha már az elején "összekülönbözik" vele.

Eddig az Operának kétféle telepítője létezett, a Classic nevű alap, illetve az MSI-t használó, okosabb, ámde nagyobb és lassabb változat. Most ez a kettő átadja a helyét egy harmadiknak, amiről különösebb részleteket nem árultak el a fejlesztők, ezért nézzük azt, amit mi, felhasználók láthatunk belőle.

Nem fog egyből feltűnni, de aki figyelmes, észreveheti, hogy a telepítő mérete kisebb lett. Ez nem csak annak köszönhető, hogy alfa verzió lévén csak angol nyelvet tartalmaz. Összehasonlításként álljon itt a következő grafikon:

A javulás szemmel látható, az új verzió majdnem másfél megabájttal kisebb, mint a korábbi egynyelvű változat. Ezzel még mindig nagyobb, mint a Firefox aktuális változata - ami szintén egynyelvű - de a különbség alig fél mega. Nem is beszélve a szintén nem végleges 4-es változatról, ami jelentősen meghízott a stabil változathoz képest. Könnyen elképzelhető, hogy az Opera 11 végleges, nemzetközi változata, előre telepített Unite alkalmazásokkal akkora lesz, mint az egynyelvű Firefox 4 telepítő...

A többi böngészővel azért nem találkozhatsz itt, mert annyival nagyobbak ennél a duónál - 20MB alatt szóba se állnak veled -, hogy a hosszú grafikonjaikkal csak a láthatóságot rontanák. Összefoglalva: az Opera 11 többet tud, mint elődje, de a telepítője kisebb. Ennyi.

Nem csak a méret számít ugyanakkor - mai nettel a különbség aligha okozhat álmatlan éjszakákat -, szerencsére a folyamat tovább egyszerűsödött, és sebesség terén is komoly előrelépés történt. De menjünk szépen sorjában!

Tovább...

Videó az Opera kiterjesztésekről, fejlesztői szemmel

Az alábbi videón az Opera kiterjesztések egyik fejlesztője, Gautam Chandna mutatja be, hogyan működnek a kiterjesztések az új Opera 11 előzetesében.

Opera 11 alpha - megérkeztek a kiterjesztések

Az Opera nemrég jelentette be, hogy a böngésző következő nagyobb verziójában, az Opera 11-ben támogatni fogják a kiterjesztéseket. A funkció kipróbálására azonban még várni kellett néhány napot, mivel a fejlesztés valószínűleg nem tartott azon a szinten, hogy bemutathassák, ez a pillanat most érkezett el. A kiterjesztések mellett sok régóta várt és kért fejlesztés is helyet kapott, mégpedig olyanok, amelyektől az Opera eddig mindig mereven elzárkózott (ilyenek voltak a kiterjesztések is).

Bár most valószínűleg mindenki arra vár, hogy lássuk, milyen kiterjesztéseket lehet kipróbálni, erre sajnos még valószínűleg várni kell egy keveset, úgyhogy ebben a cikkben is most csak a többi újdonságra szorítkozunk, a kiterjesztések részletesebb bemutatását pedig kicsit későbbre halasztjuk. Az Opera kiterjesztéseket tartalmazó oldala, az Opera Extensions ugyanis a megjelenést követően szinte azonnal meghalt, és ha jól látom, azóta sem tért magához.

De lássuk, mik is az újdonságok a régóta várt Opera 11 alphában (az Opera 10.70 előzeteseiből több is ismert lehet már):

  • Kiterjesztések - ez a legfontosabb, de most a technikai gondok miatt ezeket csak később mutatjuk be. Addig is a cikk végén van néhány kép a kiterjesztésekről. Röviden: egyes kiterjesztések létrehozhatnak gombokat a felületen vagy magában a weblapon (például megosztás Facebookon vagy letöltés a YouTube-on), míg más kiterjesztések csak a háttérben működnek (például bizonyos reklámok tiltásához). Jelenleg 15 kiterjesztés érhető el az Opera oldalán (már ha sikerül valakinek belépni).

  • Újdonságok a levelezőben: mostantól a leveleket bárhová áthúzhatod a levelező panelen belül és lehet készíteni mappákat a levelek és RSS-ek számára is.

    Tudom, hogy ez sokaknak furcsán hangzik, hogy miért nem voltak eddig mappák, de ha ismered a levelező felépítését, akkor már látszik, hogy mekkora lépés is ez. Az Opera ugyanis natívan a "nézet" megközelítést választotta, vagyis a levelek egy nagy adatbázisban vannak ömlesztve, és te különböző nézeteken keresztül láthatod őket, így egy levél sok különböző nézetben is megjelenhet. Sajnos ez a megközelítés annyira idegen volt sokak számára, így a mappákra folyamatos igény jelentkezett. Ennek a kérésnek tettek most eleget.

  • Új könyvjelző sáv, amelyet a személyes sáv helyett készítettek, és már a címsor alá is lehet helyezni. Ennek főleg Windows 7 alatt van nagy előnye az új megjelenés miatt.

  • Be lehet állítani, hogy a beépülők (Flash, Java, stb.) csak igény esetén, kattintásra töltődjenek be (a Haladó beállítások alatt). Ez különösen hasznos azokon a gépeken, ahol a beépülők betöltése komoly performancia gondokat okoz.

Letöltés

Az új Opera 11-et az Opera előzetesek oldalalán lehet letölteni a www.opera.com/next címen.

Figyelem! Az előzetes verziók még sok hibát tartalmazhatnak, ezeket nem ajánlott mindennapi használatra telepíteni. Az Opera legutolsó végleges verzióját az Opera oldaláról töltheted le.

Képek a kiterjesztésekről

Amíg a kiterjesztések oldala nem érhető el, addig is itt van néhány kép a kiterjesztésekről. Kattints a képekre a nagyobb változathoz.

Tovább...
süti beállítások módosítása