Magyar Opera

Támadás érte az Opera szervereit

Az Opera szerver adminjai a mai nap során közzétettek egy bejegyzést, amiben leírják a támadás részleteit. A hét elején behatolásra utaló jeleket fedeztek fel a szinkronizációs szervereken. A támadást gyorsan semlegesítették, a károk felmérése viszont még folyamatban van. Nem kizárt, hogy az Opera fiókok belépési adatai és a szinkronizált adatok is külső kézbe kerültek.

A fiókok jelszavának csak a sózott ellenőrzőösszege van tárolva a szerveren, a szinkronizált jelszavak pedig titkosítva vannak. A többi szinkronizált tartalom viszont nincs titkosítva. Fontos azt is megjegyezni, hogy a titkosított jelszavak visszafejtéséhez szükséges kulcs csak kliens oldalon létezik, ezért azokat biztosan nem szerezték meg a támadók.

Az üzemeltetők a biztonság érdekében törölték az összes felhasználó belépési jelszavát. Új jelszót az autentikációs oldalon lehet beállítani. Emellett azt javasolják, hogy a felhasználók minden olyan oldalon változtassanak jelszót, ahol az Operás, vagy bármelyik szinkronizált jelszót használják.

Opera 40 béta (40.0.2308.3)

A béta csatornára átkerült fejlesztések

  • RSS olvasó (Elég kezdetleges még, de működik.)
  • Chromecast támogítás (Telepíteni kell hozzá a hivatalos bővítményt.)
  • Gyorshívó ajánlatok (Ki lehet kapcsolni a kezdőlap beállításainál.)
  • A videónézegető néhány apró fejlesztése
  • Az energiatakarékos üzemmód fejlesztései

A fejlesztői csatornán maradt fejlesztések

  • Windows 64 bites összeállítás

Teljes változáslista

Letöltés: Windows, Mac, Linux

Megjenet az Opera 39 stabil kiadása (39.0.2256.42)

Kezdjük rögtön egy szomorú hírrel: a VPN szolgáltatás nem került be a stabil kiadásba. A flags-ben természetesen engedélyezhető, és többé-kevésbé működik is, de bugok megjelenhetnek. Valószínűleg szerver oldali fejlesztésekre van még szükség.

Bekerült viszont az angolul "search popup"-nak nevezett funkció. Szövegkijelölés után egy kis buborék jelenik meg a kijelölés fölött, benne két opcióval: Keresés és Másolás. Az előbbi egy új lapfülön az alapértelmezett keresővel keres, az utóbbi pedig értelemszerűen a vágólapra másolja a kijelölt szövegrészt. Adná magát egy Fordítás opció is, de az Operának (egyelőre?) nincs ilyen szolgáltatása. Mindenesetre akit zavar, az a Beállításokban kikapcsolhatja az egészet.

Fontos újdonság még, hogy a tartalomblokkolóba most már online listákat is fel lehet venni. A lista linkjét ugyanott tudjuk hozzáadni, ahol eddig a saját gépünkről tudtunk importálni. A lista azonnal használatba kerül, és automatikusan frissül is, ha a készítői módosítanak rajta. Ez azonban haladó beállítás, ezért előbb azt kell engedélyezni.

Több fejlesztést kapott a videónézegető és a hírolvasó is. Az előbbit mostantól még több oldalon tudjuk használni (csak HTML5 videókkal működik), de akár teljesen ki is kapcsolhatjuk, az utóbbi pedig (megint) új felületet kapott. Ráadásul ezek fejlesztése még mindig nem állt le. A tervek szerint a következő verzióban jön az RSS támogatás.

A motorháztető alatt is van még egy meglepetés újdonság. Az Opera egy saját fejlesztésű, úgynevezett heap compaction algoritmussal elérte, hogy a betöltött weblapok kevesebb memóriát használjanak. Weboldalanként eltérő mértékű csökkenésről van szó, de a mértéke weblaponként megabájtokban mérhető. Ez egyelőre egy külső megoldás, de a tervek szerint a következő hónapokban beépítik a Blink motorba, így esetleg még további javulás várható.

A 39-es verzió fejlesztését végigkövetheted a teljes változáslistában.

Letöltés: Windows, Mac, Linux

süti beállítások módosítása